Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

EÚ by mala urobiť opatrenia na zachovanie výroby regionálnych špecialít

EÚ by mala urobiť opatrenia na zachovanie výroby regionálnych špecialít
insert_photoMP SR - diskusné fórum v Beladiciach

Beladice 22. augusta (TASR) – Problematikou zachovania tradičných regionálnych potravín sa počas Agrárneho fóra dnes v Beladiciach zaoberali zástupcovia rezortov pôdohospodárstva desiatich európskych krajín. Podľa ministra pôdohospodárstva SR Stanislava Becíka bude musieť Európska únia zľaviť z hygienických noriem, aby sa k spotrebiteľom dostali lacnejšie regionálne špeciality.

„Treba urobiť opatrenia, aby sme kvalitné regionálne špeciality dokázali znížením hygienických noriem, no samozrejme bez dopadu na zdravie obyvateľov, dostať lacnejšie na stôl spotrebiteľa,“ konštatoval Becík.

Dosiahnuť by sa to malo dodávkami tohto typu potravinárskych výrobkov priamo od výrobcov.

„Potraviny by sa nemuseli voziť do centrálnych skladov a odtiaľ distribuovať do reťazcov, čím by sa ten dodací proces spružnil,“ upresnil minister pôdohospodárstva.

Tieto opatrenia by sa mali vzťahovať výlučne na krajové špeciality, ktoré majú v regióne svoju tradíciu.

V súčasnosti obchodné reťazce požadujú od svojich dodávateľov pravidelné dodávky výrobkov stálej akosti vo veľkých množstvách. Toto kritérium nedokážu splniť výrobcovia regionálnych špecialít, ktoré sa postupne z obchodných reťazcov vytrácajú. Spotrebitelia síce nájdu na pultoch výrobky, ktoré svojim názvom evokujú tradíciu alebo vidiecky pôvod, väčšinou však nejde o výrobky vyrábané tradičnými technologickými postupmi. Výroba takýchto produktov sa posúva na vidiek. Vysoký podiel ľudskej práce, zložité technologické postupy a nízke objemy výroby sa potom odrážajú na ich cenách. Účastníci dnešného Agrofóra sa zhodli v názore, že napriek tomu by mala zostať výroba regionálnych potravín zachovaná. Dôvodom je, že ich výroba prispieva k zachovaniu biodiverzity a súčasne sa podieľa na vytváraní pracovných miest na vidieku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MP SR - diskusné fórum v Beladiciach

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments