Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rozhovory Z domova

Emil Macho: Je potrebné sa naučiť pracovať s plnou peňaženkou

Emil Macho: Je potrebné sa naučiť pracovať s plnou peňaženkou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zmena, ktorá priniesla sklamanie. Rok 2020 hodnotí predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho, ako jeden z najťažších v histórii.

Aký bol rok 2020 z vášho pohľadu?

Poviem otvorene, že to bol jeden z najťažších rokov v histórii slovenského poľnohospodárstva. Ani nie tak z titulu výnosov, ale skôr z pohľadu, že sa otvorila diskusia, ako ďalej v agrosektore. Museli sme vyvinúť veľmi veľa aktivít, aby sme na seba upozornili a najmä presvedčili politikov, že slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo je tu a má nezastupiteľné miesto na vidieku.

Rok 2020 bol ťažký aj z toho pohľadu, že všetky nahromadené problémy, ktorých za 30 rokov nie je málo, vyplávali na povrch. Veľké podhubie korupcie a stav sebestačnosti. Rovnako sa ukázalo, že vidiek ako taký, a je to aj chyba poľnohospodárov, nevygeneroval toľko ľudí, ktorí by mali záujem o pôdohospodársku politiku. Toto nás dobieha a budeme sa musieť všetci nad tým zamyslieť – nielen vláda, ale aj poľnohospodári. Pomyselná hladina sa rozčerila, ukázalo sa, ako na tom sme.

Môžete uviesť nejaké pozitíva, ktoré sa k roku 2020 viažu?

Ako pozitívum sa dá vypichnúť to, že máme historicky najvyšší schválený rozpočet pre rok 2021. Čo sa týka štátnej pomoci, sme už porovnateľní v schválených schémach s Českou republikou. Rovnako pozitívne hodnotím aj to, že minimálne u nás v Komore sme sa dokázali zomknúť. Uvedomili sme si, že potrebujeme oveľa viac komunikovať a presviedčať ľudí o tom, že pôdohospodárstvo vie byť aj moderné. Otvorili sme diskusiu o tom, že sa potrebujeme poučiť z chýb, ktoré sme tu robili 30 rokov, aby sme ich nerobili do budúcnosti.

Dá sa hovoriť aj o nenaplnených očakávaniach za uplynulé obdobie?

Očakávali sme najmä zmenu. Tá zmena prišla, čo je kľúčové. Musím ale otvorene povedať, že sme z tejto zmeny sklamaní. To znamená, že sme sklamaní aj z plamenných rečí, ktoré boli na začiatku a pred voľbami, ale potom akoby „skutek utek“. Nechceme sa nikoho dotknúť, ale bohužiaľ máme vo vedení ministerstva ľudí, ktorí nemajú empirické poznanie o tom, ako funguje poľnohospodárska prax. A toto je kľúčové. Aj poľnohospodári sa chcú poučiť z chýb, chcú byť korektným a rozumným partnerom, ale na druhej strane potrebujeme mať partnera, ktorý nám rozumie.

Máme pred sebou rok 2021. Čo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora od neho očakáva?

Pre mňa je kľúčové, že pre rok 2021 máme dostatočný balík prostriedkov. Najmä ministerstvo pôdohospodárstva bude musieť v maximálnej možnej miere využiť potenciál, aby tieto peniaze rozdalo. Máme 83 miliónov eur štátnej pomoci. Slovenská republika dostane pre koronakrízu 250 miliónov eur pre rezort pôdohospodárstva do druhého piliera. Keďže ideme do prechodného obdobia, znamená to staré podmienky ale nové peniaze. Teda ministerstvo má plnú peňaženku, len sa s ňou musí naučiť pracovať. Je to pozitívne pre budúci rok a myslím si, že slovenskí poľnohospodári sa majú na čo tešiť. Samozrejme, pokiaľ ministerstvo nastaví schémy, projekty a výzvy. Pretože má ich z čoho financovať.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments