Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

EK zrušila rozhodnutie k dotáciám pre Agrofert, ČR stiahne žalobu

EK zrušila rozhodnutie k dotáciám pre Agrofert, ČR stiahne žalobu
insert_photoTASR

Česká vláda vezme späť februárovú žalobu, ktorú podala k európskemu súdnemu dvoru kvôli pozastaveným dotáciám pre Agrofert Holding. Európska komisia totiž svoje rozhodnutie zrušila. Podľa hovorcu českého ministerstva poľnohospodárstva Vojtěcha Bílého tak žaloba stratila zmysel. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Komisia zároveň vydala nové rozhodnutie, ktorým pozastaví platbu k jednému projektu. Ministerstvo tak zrejme navrhne, aby kabinet podal novú žalobu, ktorá bude reagovať na aktuálne stanovisko Európskej komisie. Podľa hovorcu Agrofertu Karla Hanzelku sa tak potvrdzuje firemné stanovisko, že v oblasti dotácií postupujú podľa pravidiel.

Projekty financované z PRV

Brusel platby pre holding Agrofert pozastavil kvôli prebiehajúcemu auditnému šetreniu o možnom konflikte záujmov premiéra Andreja Babiša (ANO). Išlo o peniaze na projekty financované z Programu rozvoja vidieka za posledný štvrťrok roku 2018 a prvý štvrťrok minulého roka, spolu vo výške 6,3 milióna korún (230 tisíc eur).

„Európska komisia svoje rozhodnutie zrušila, čiže – inak povedané – sme vyhrali,“ povedal serveru vládny splnomocnenec pre zastupovanie štátu pred únijným tribunálom Martin Smolka.

Aj podľa neho má však stále zmysel sa súdiť, keďže Brusel v rámci auditného šetrenia ku konfliktu záujmov premiéra Babiša stále blokuje peniaze za jeden projekt.

Dôvodom je podľa Smolku aj to, aby sa do budúcnosti vyjasnil výklad českého zákona o konflikte záujmov v prípade dotácií vyplácaných cez českú platobnú agentúru. Tá vlani v novembri po analýze domácej legislatívy oznámila, že sa na ňu nevzťahujú rozpočtové pravidlá a teda ani paragraf o konflikte záujmov.

Ministerstvo zrejme podá novú žalobu

„Vzhľadom k procesným predpisom a judikatúre Súdneho dvora Európskej únie nie je možné v súčasnej žalobe pokračovať s tým, že by sa prípad osekal na jediný zostávajúci projekt. V tomto prípade by teda stálo za to, podať novú žalobu,“ mieni Smolka.

Odblokovanie európskych peňazí pre holding Agrofert, teda s výnimkou jedného projektu, avizoval po januárovej schôdzke so zástupcami únijných kontrolórov už šéf platobnej agentúry Martin Šebestyán.

Ministerstvo poľnohospodárstva podľa hovorcu teraz zrejme podá novú žalobu. Dôvody súdiť sa sú podľa neho stále rovnaké: „A síce posúdenie výkladu príslušných ustanovení súdom Európskej únie.“

Novú žalobu bude musieť podobne ako vo februári schváliť najskôr kabinet, vtedy ju odhlasoval jednomyseľne. Babiš sa rokovania nezúčastnil.

Babiš konflikt záujmov opakovane odmieta. Českej republike podľa neho nehrozí vracania európskych peňazí. Agrofert tiež tvrdí, že holding postupoval podľa zákonov.

„Výhrady smerom k nám, ktoré sa objavovali najmä v médiách, boli neopodstatnené. Stále platí, že ide o vec medzi ČR a EK. Agrofert nie je účastníkom konania. Pokiaľ ide o údajný konflikt záujmov, naša stanovisko je stále konzistentné. Náš niekdajší akcionár urobil všetko, čo po ňom novelizovaný zákon o konflikte záujmov požadoval,“ dodal dnes hovorca koncernu Hanzelka.

Agrofert Babiš vlastnil do februára 2017, kedy ho previedol do zvereneckého (trustového) fondu. Dôvodom bola novela zákona o konflikte záujmov, podľa ktorej nesmú mať firmy členov vlády prístup k verejnému obstarávaniu, nenárokovateľným dotáciám a investičným stimulom. Podľa kritikov ale premiér Agrofert naďalej ovláda. Právna služba EK dospela koncom novembra k záveru, že Babiš má záujem na ekonomickom úspechu firmy a ako premiér má zároveň vplyv na rozhodovanie o rozpočte aj dotáciách.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments