Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Do prvovýroby mlieka natečú mimoriadne zdroje. Sľúbil dnes minister

Do prvovýroby mlieka natečú mimoriadne zdroje. Sľúbil dnes minister
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - protest prvovýrobcov mlieka v roku 2009.

Prvovýrobcovia mlieka dostanú z ministerstva pôdohospodárstva milióny eur, ako mimoriadnu podporu. Uviedol to dnes na otázku portálu poľnoinfo.sk minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

„Bude to 10 miliónov eur. Zadal som požiadavku na prípravu schémy štátnej pomoci. Vyplatenie prostriedkov nebude otázka týždňov, ale mesiacov. Tie peniaze ale prvovýrobcovia mlieka dostanú,“ povedal minister.

Dnes na dvojhodinových raňajkách ministra s novinármi to na otázku portálu poľnoinfo.sk uviedol šéf agrorezortu. Ďalej povedal, že si je vedomý, že požiadavka prvovýroby bola vyššia.

SZPM: Požadujeme 35 miliónov eur

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka požadoval už od októbra 32 až 35 miliónov eur na vykrytie mimoriadnych trhových výkyvov z roku 2021. Chovatelia vtedy spomínali najmä rastúce ceny rastlinných komodít, ale aj energií. S ministrom sa nakoniec stretli na začiatku januára, kde mu tlmočili svoje požiadavky osobne.

„Požadujeme mimoriadnu jednorázovú podporu pre prvovýrobu mlieka vo výške 35 miliónov eur,“ uviedol ešte v polovici januára Alexander Pastorek, predseda SZPM.

Minister vtedy chovateľom neodpovedal ihneď, ale požiadal o 2-3 týždne na preverenie možností. Dnes po troch týždňoch oznámil nižšiu podporu, ako prvovýroba mlieka požadovala.

Ďalšou požiadavkou prvovýrobcov bolo navýšenie podpory v nasledujúcom programovom období. Alexander Pastorek v podcaste portálu poľnoinfo.sk spomínal, že prvovýrobe mlieka sa zrazu v Strategickom pláne stratilo 7 miliónov eur ročne. Dnes minister povedal, že prvovýroba tieto prostriedky dostane.

„Podpora dojníc bude o sedem miliónov eur ročne vyššia. Viazaná podpora na dojnicu tak dosiahne 257 eur,“ sľubuje minister Vlčan.

Na stretnutí s novinármi šéf rezortu ďalej uviedol, že zmeny v prospech prvovýroby mlieka sú poslednými, ktoré nastali v Strategickom pláne pred jeho finálnym zaslaním do Bruselu.

„Strategický plán bude smerovať na mimoriadnu Hospodársku a sociálnu radu v pondelok (7.2.2022) a vláda bude o dokumente rokovať v stredu. Do Bruselu pôjde Strategický plán okamžite po schválení na vláde,“ uzavrel minister.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2022

Podporte tvorbu kvalitného obsahu.

120 eur – Tvorbu obsahu podporíte sumou 33 centov na deň
Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - protest prvovýrobcov mlieka v roku 2009.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
4. február 2022 11:47

Koľko z toho štátom finančné podporeného mlieka aj zostane na Slovensku ?