Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Do EÚ sa ani v budúcnosti nebude dovážať hydina z USA ošetrená chlórom

Do EÚ sa ani v budúcnosti nebude dovážať hydina z USA ošetrená chlórom
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Brusel 19. decembra (TASR) – V Európskej únii sa ani v budúcnosti nebude môcť predávať hydina ošetrená pred balením do obchodov chlórom. Vo štvrtok o tom rozhodlo 26 agrárnych ministrov EÚ. Hlasovania sa zdržal len britský predstaviteľ. Ministri tým zamietli návrh Európskej komisie (EK) na zmenu smernice, ktorá platí už 11 rokov.

Rozhodnutie EÚ o zákaze dovozu chlórom ošetrenej hydiny do EÚ pokladajú Spojené štáty za obmedzovanie prístupu svojich hydinárov na európsky trh. Washington uvádza ich škody na exportných príjmoch 100 miliónov eur (3,01 miliardy Sk) ročne.

V Spojených štátoch sa rozporciovaná hydina kúpe v chlórovom roztoku. Kúpeľ v chemikálii, ktorá sa používa aj na dezinfekciu bazénov, zabíja choroboplodné zárodky. V Európe je táto prax zakázaná.

“V Európe uplatňujeme v celom výrobnom procese inú filozofiu,” uviedla nemecká spolková ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová.

Dodala, že EÚ má so svojou stratégiou lepšie výsledky a spotrebitelia ju aj lepšie prijímajú.

EK navrhovala, aby sa aj v európskych obchodoch predávala chemicky ošetrená hydina, ak na obale bude o tom jasne vyznačená informácia.

Odporcovia amerických praktík sa však obávajú, že v dôsledku konzumácie chlórovanej hydiny by sa mohla u jej konzumentov ľahšie vyvinúť rezistencia bacilov na antibiotiká.

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments