Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Do chovu ošípaných investujú 1,5 milióna eur

Do chovu ošípaných investujú 1,5 milióna eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V areáli bývalej výkrmne ošípaných, postavenej v 80. rokoch minulého storočia pri obci Kamenica nad Cirochou (okres Humenné), sa od marca tohto roka realizujú rekonštrukčné práce. Za investičnou akciou stojí spoločnosť s r. o. PAVEX s poľskou majetkovou účasťou, ktorá plánuje do obnovy objektov a novej technológie na produkciu odstavčiat investovať celkovo viac ako 1,5 milióna eur.

Podľa slov konateľa spoločnosti PAVEX Juliána Škerlíka firma odkúpila areál od pôvodných vlastníkov v roku 2007.

“Po počiatočných investíciách sme začali chov odstavčiat, no zastihla nás kríza, ktorú toto odvetvie možno 40 rokov nezaznamenalo,” uviedol pre TASR.

Dodal však, že v minulom roku došlo k čiastočnému oživeniu trhu a manažment sa rozhodol poľnohospodársky areál pri Kamenici opäť modernizovať.

Do technologických zariadení a stavebných prác investovala spoločnosť doteraz asi 750.000 eur “a minimálne takéto množstvo prostriedkov si to ešte vyžiada”, spresnil Škerlík.

Dodal, že prebiehajúca revitalizácia ja zameraná hlavne na obnovu zastaraných objektov, výstavbu odpadových kanálov, ale aj na montáž kŕmnych liniek či pôrodných boxov pre odstavčatá.

Spoločnosť spustila v júni tohto roka popri prebiehajúcej rekonštrukcii na farme pri Kamenici aj chov ošípaných. Do budúceho roka tu bude umiestnených asi 800 prasníc a do dvoch rokov by sa mal ich počet rozšíriť o ďalších 1100 kusov, informoval Škerlík, ktorý zároveň dodal, že produkciu odstavčiat realizujú v súčasnosti aj v obci Topoľovka (okres Humenné).

“Produkujeme tam asi 20.000 odstavčiat ročne. Vyše 90 % z nich ide na vývoz do Poľskej republiky, menšia časť na domáci trh,” vysvetlil.

V obnovených priestoroch kamenickej farmy sa podľa jeho slov nachádzajú prasnice asi od júna tohto roka a v prvej polovici novembra porodili prvé odstavčatá.

Zahraničný investor, ktorý sa rozhodol investovať do obidvoch poľnohospodárskych areálov na východe Slovenska, je jedným z najväčších chovateľov ošípaných v Poľsku.

“Vo viacerých regiónoch tam produkuje odstavčatá asi na 12 podobných farmách ako na Slovensku,” uzavrel Škerlík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments