Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Desiatky škodových hlásení aj na Slovensku

Desiatky škodových hlásení aj na Slovensku
insert_photoAgra poisťovňa - Poškodenie mladých plodov jabloní

Vývoj počasia v ostatných dňoch ohrozuje existenciu stoviek českých profesionálnych ovocinárov. Aprílové mrazy výrazne zasiahli aj tamojších vinohradníkov. Slovenskí pestovatelia boli taktiež poškodení výkyvmi počasia, aj keď vo výrazne menšom rozsahu, ako českí.

„Chcel by som prejaviť spolupatričnosť s českými kolegami, priateľmi ovocinármi. Je nám to skutočne ľúto, vieme čo prežívajú. Áno, na Slovensku nemáme takéto škody, sme na tom omnoho lepšie, ako Česká republika,“ uviedol Marián Varga, predseda Ovocinárskej únie vo vysielaní RTVS 24.

Ešte v štvrtok Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora informovala, že zatiaľ sa podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 percent vrátane marhúľ či jahôd.

V piatok poslala jediná špecializovaná poisťovňa zameraná na agrosektor do médií tlačovú správu, kde informuje, že situácia nie je bezproblémová ani na Slovensku.

„V Agra poisťovni sme v priebehu uplynulého týždňa prijali desiatky škodových hlásení od ovocinárov a vinohradníkov a naše tímy likvidátorov poistných udalostí už začali s obhliadkami poškodených sadov a viníc,” informuje Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Neskoré jarné mrazy v tomto období podľa Bána spôsobujú významnú stratu na budúcich úrodách a kvalitatívnu degradáciu plodov.

Uplynulé noci trávili ovocinári a vinohradníci ochranou budúcej úrody teplým vzduchom, prikrývaním porastov či protimrazovou závlahou. Jedným so spôsobov, ktorý sa v posledných rokoch osvedčil boli prelety vrtuľníkov nad sadmi. V doznievajúcom týždni bol podľa ovocinárov problém aj s ich zabezpečením. Záujem o ne mal byť vyšší, ako ponuka.

“Ochraňovať vinič sa snažia aj naši vinohradníci. Napríklad na juhu Slovenska zohrievajú vzduch, striekajú protimrazovú závlahu,“ informovala vo štvrtok Jana Holéciová z SPPK.

Česká republika a Nemecko

Oveľa horšia situácia je Českej republike, kde má byť ohrozená existencia až 500 profesionálnych pestovateľov ovocia. Aktuálne ich je 700 až 800. Na úrode ovocia sú škody za viac ako miliardu českých korún.

V Čechách, kde sú štyri percentá registrovaných viníc v Českej republike, škody dosahujú 95 percent. Na Morave bude výnos nižší najmenej o štvrtinu, škody ale môžu v niektorých podoblastiach presiahnuť aj 30 percent.

Nočné mrazy sa zrejme miestami prejavia aj na ďalších plodinách, napríklad na repke, ktorá aktuálne kvitne na poliach.

“Nejaké škody na repke budú. Uvidíme, čo z toho bude, nezmrzlo všetko,” povedal pre ČTK Josef Diviš, predseda predstavenstva spoločnosti Selekta Pacov na Vysočine.

Škody hlási aj Nemecko. Zasiahnuté boli najmä Sasko a Brandenbursko. Poľnohospodári v Sasku podľa verejnoprávnej televízie hovoria až o úplnom zničení úrody sliviek či čerešní.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Agra poisťovňa - Poškodenie mladých plodov jabloní

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments