Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Dánsko zavedie zelenú daň na chovy kráv a ošípaných, ktoré sú zdrojom emisií

Dánsko zavedie zelenú daň na chovy kráv a ošípaných, ktoré sú zdrojom emisií
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dánsko uvalí zelenú daň na chovy ošípaných či kráv, ktoré sú významným zdrojom emisií skleníkových plynov. Podľa agentúry AP to v stredu (26.6.2024) oznámil minister pre dane Jeppe Bruus. Daň, ktorú dánsky štát začne vyberať v roku 2030, je súčasťou dohody medzi vládou a poľnohospodárskymi zväzmi.

Faktická výška dane bude predstavovať na začiatku 120 dánskych korún (16 eur) za jednu tonu vypusteného oxidu uhličitého. V roku 2035 sa potom daň zvýši na 300 dánskych korún (40 eur). Unijná emisná kvóta na jednu tonu CO2, ktorú napríklad používajú priemyselné podniky, dosahuje v posledných dňoch na trhu zhruba 68 eur.

„Budeme prvou krajinou na svete, ktorá zavedie skutočné zdanenie emisií CO2 v poľnohospodárskom sektore,“ uviedol Bruus, ktorý dúfa, že podobné opatrenia zavedú aj ďalšie európske krajiny.

„Urobíme veľký krok ku klimatickej neutralite v roku 2045,“ dodal minister.

Agentúra AP pripomína, že podobnú zelenú daň chcel zaviesť od roku 2025 aj Nový Zéland, ktorý však návrh po protestoch poľnohospodárov stiahol.

Zavedenie novej dane musí ešte prerokovať parlament. Jej výška je však výsledkom širokého kompromisu, takže sa očakáva hladké schválenie, uviedla agentúra AP.

Šesťmiliónové Dánsko má rozsiahle chovy ošípaných a hovädzieho dobytka, pričom veľká časť výroby mäsa smeruje na zahraničné trhy. Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat predstavovala v roku 2023 populácia ošípaných v Dánsku 11,4 milióna zvierat. Dánski poľnohospodári tiež chovajú zhruba 1,5 milióna kráv. Priemerná dánska krava počas jedného roka vypustí podľa agentúry AP šesť ton CO2. Poľnohospodársky sektor má tiež veľký podiel na emisiách ďalšieho skleníkového plynu – metánu.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
5. júl 2024 17:27

Je potrebné zdaniť aj človeka. Ten osobne,ako aj svojou spotrebou je producentom CO2 za 4 kravy. Treba zaviesť aj zákon ktorý odstráni všetkých ludí,čo nepracujú,alebo sú chorí a len produkujú Co2 bez úžitku. Až tam sa dostaneme? Prestanme už blbnúť!