Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Daň z piva nevzrastie o 50 percent

Daň z piva nevzrastie o 50 percent
insert_phototlačový odbor spoločnosti Pivovary Topvar, a. s.

Navrhované zmeny v zdanení piva, ktorými sa malo jeho zaťaženie zvýšiť o takmer 50 %, prejdú ešte úpravami. Aj vládna koalícia súhlasí s tým, že navrhované zvýšenie tejto spotrebnej dane je príliš vysoké. Finančný výbor parlamentu preto dnes neprijal uznesenie k navrhovanej novele, keď ju nepodporila koalícia ani opozícia.

Štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška (SDKÚ-DS) pripustil prebiehajúcu diskusiu o alternatívnych riešeniach, momentálne však ešte nechcel konkretizovať možné zmeny.

“Diskutovali sme o tom v koalícii a priblížili sme sa k riešeniu, s ktorým by mohli byť spokojné všetky zainteresované strany,” avizoval predseda finančného výboru Jozef Kollár (SaS).

Zároveň však upozornil, že výpadok v príjmoch rozpočtu bude potrebné kompenzovať niečím iným.

Zástupca petičného výboru Petície proti diskriminácii slovenského piva a výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Roman Šusták ocenil ústretovosť ministerstva financií aj koaličných poslancov diskutovať a upraviť pôvodný návrh. Zvýšenie dane z piva o 49 % označil za radikálnu zmenu, ktorá by ohrozila celý pivovarnícky sektor na Slovensku. Pokiaľ nie je možné od tohto kroku úplne ustúpiť, za prijateľné označil 5 až 6-% zvýšenie dane.

Opozičný poslanec Jozef Burian (Smer-SD) kritizoval postup koalície, ktorý sa prejavil aj na dnešnom rokovaní výboru. Podľa vlastných slov nerozumie tomu, prečo vláda predkladá novelu, ktorú následne nepodporujú ani koaliční poslanci a v parlamente ju zásadne menia.

“Ja nerozumiem tomu, prečo ste krajinu zanechali v takom stave, s deficitom verejných financií na úrovni takmer 8 %,” reagoval na tieto výhrady Tvaroška.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor spoločnosti Pivovary Topvar, a. s.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments