Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Ďalšia investičná výzva je vraj na spadnutie

Ďalšia investičná výzva je vraj na spadnutie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po rokoch sa tento rok poľnohospodári dočkali investičnej výzvy. Projekty podávali ešte pred letom, a to so značným záujmom. Ešte na Celoslovenských dňoch poľa v Dolnej Krupej minister Samuel Vlčan avizoval, že na prvú výzvu bude čoskoro nadväzovať ďalšia. Spočiatku sa hovorilo o termíne do konca leta, či o prelome leta a jesene, to sa však zrealizovať nepodarilo. Rezort teraz tvrdí, že vyhlásenie ďalšej výzvy je na spadnutie.

Vyhlásenie výzvy bolo naplánované na jeseň 2022. Aktuálne sa podarilo zrealizovať všetky procesné kroky nevyhnutné pre jej vyhlásenie a v súčasnosti je výzva tesne pred vyhlásením. Súhlasné stanovisko k vyhláseniu výzvy zo strany Centrálneho koordinačného orgánu bolo doručené na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v pondelok 7. novembra 2022,“ uviedlo pre poľnoinfo.sk tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Od vyhlásenia výzvy vraj Pôdohospodársku platobnú agentúru delia len dni.

„Všetky pripomienky technického charakteru boli dopracované a výzva bude vyhlásená v priebehu nasledujúcich dní. Do otvorenia podávania žiadostí o nenávratný finančný príspevok bude zverejnený aj aktualizovaný katalóg spolu so sfunkčnenou online kalkulačkou – predpoklad je december 2022,“ dodal rezort.

Ministerstvo pôdohospodárstva na utorok 15. novembra zvolalo novinárov do ústredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Témou je informácia PPA o stave výziev a o čerpaní finančných prostriedkov zo zdrojov EÚ a štátneho rozpočtu. Okrem šéfa agrorezortu a platobnej agentúry sa podujatia majú zúčastniť aj zástupcovia roľníckej a potravinárskej samosprávy. Či bude témou aj oznámenie o vyhlásení novej výzvy nie je z pozvánky zrejmé.

50 miliónov eur

Pripravovaná výzva bude mať podľa informácií portálu poľnoinfo.sk alokáciu 50 miliónov eur tak, ako to ministerstvo avizovalo ešte pred letom. Katalóg, ktorý rezort pre potreby žiadateľov pripravuje, bude obsahovať o čosi novšie ceny.

„Ceny v doplnenom katalógu, obsahujúcom  štandardizované položky tak pre oblasť živočíšnej výroby ako aj rastlinnej výroby, sa budú aktualizovať k poslednému uzatvorenému kvartálu kedy bola pripravovaná nová výzva pre podopatrenie 4.1. Ceny v katalógu budú indexované k dátumu 30.06.2022,“ uvádza tlačové oddelenie MPRV SR.

Výzva bude rozdelená na šesť oblastí:

  1. Špeciálna rastlinná výroba
  2. Špeciálna rastlinná výroba – malí poľnohospodári
  3. Živočíšna výroba
  4. Živočíšna výroba – malí poľnohospodári
  5. Skladovacie kapacity pre produkciu špeciálnej rastlinnej výroby
  6. High – tech pre špeciálnu rastlinnú výrobu a živočíšnu výrobu

„Novinkou v rámci výzvy je vyčlenenie samotnej alokácie na podporu nových „high-tech“ technológií, ktoré by mali podnietiť aj využívanie moderných technológií a moderných prístupov – vo väčšej miere –  aj v agrosektore,“ avizuje rezort.

To potvrdzuje slová Samuela Vlčana, ktorý takéto zameranie investícií avizoval ešte v júni na Dňoch poľa.

„Chystáme výzvu na tzv. precízne poľnohospodárstvo. Je to začiatok transformácie poľnohospodárstva z tradičného odvetvia na veľmi moderné odvetvie, ktoré je ovládané vyspelými technológiami. Preto potrebujeme aj vzdelaných ľudí, ktorí budú vedieť vyspelé technológie ovládať a riadiť ich, a ja verím, že táto akcia priláka do agropotravinárskeho sektora aj mladých ľudí,“ vyhlásil vtedy agrominister.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments