Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

CVŽV Nitra dosiahlo stratu aj keď zlepšilo hospodárenie

CVŽV Nitra dosiahlo stratu aj keď zlepšilo hospodárenie
insert_photoAreál CVŽV počas každoročného medzinárodného filmového festivalu - AGROFILM

Centrum výskumnu živočíšnej výroby (CVŽV) v Nitre hospodárilo v minulom roku so stratou 77.699 eur. Výnosy predstavovali 4.535.688 eur, náklady dosiahli 4.613.387 eur. Riaditeľka CVŽV Dana Peškovičová dosiahnutý výsledok považuje za uspokojivý.

“V porovnaní s rokmi 2009 a 2010 sme zaznamenali výrazné zlepšenie rozpočtového hospodárenia,” uviedla počas verejného odpočtu.

Centrum vykázalo v roku 2009 stratu 300.277 eur, o rok neskôr predstavovala strata 114.524 eur. V roku 2011 CVŽV Nitra hospodárilo ako samostatná príspevková organizácia s pridelenými finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu, zo získaných prostriedkov z Agentúry na podporu vedy a techniky a z prostriedkov financovaných Agentúrou Ministerstva školstva SR pre štrukturálne fondy EÚ. Okrem týchto zdrojov rozpočet organizácie tvorili vlastné zdroje.

Podľa Peškovičovej sa zlepšenie hospodárskeho výsledku podarilo dosiahnuť napriek zložitým ekonomickým podmienkam splnením niekoľkých závažných úsporných opatrení, čo však v nasledujúcom období môže znamenať zhoršenie podmienok na kvalitné plnenie poslania pracoviska.

“V sledovanom roku pre nedostatok zdrojov nebola starostlivosť o majetok štátu na požadovanej úrovni. Neuskutočnili sme potrebné údržby a opravy na prevádzkových priestoroch, ktoré by znižovali náklady na spotrebu energie,” zhodnotila.

Budovy a stavby nutne potrebujú údržbu a modernizáciu. Zo zdrojov získaných zo štátneho rozpočtu, ktoré sa každoročne znižujú, nie je možné zabezpečiť viac ako nevyhnutné opravy dopravných prostriedkov, revízie elektroinštalácie, výťahov, plynových zariadení, konštatovala riaditeľka.

Centrum výskumu živočíšnej výroby Nitra bolo zriadené 1.2.2009 ako nástupnícka štátna príspevková organizácia po Výskumnom ústave živočíšnej výroby a Slovenskom centre poľnohospodárskeho výskumu. Hlavným poslaním organizácie je komplexné vedecko-výskumné riešenie problematiky biológie chovu hospodárskych zvierat formou základného a aplikovaného výskumu ako aj jeho overovanie v užívateľskej sfére. Vedecko-výskumnú a odbornú činnosť rozvíja vo vedných odboroch genetika, šľachtenie, reprodukcia, výživa, etológia, ekonomika, technológia chovu a kvalita živočíšnych produktov hospodárskych zvierat a poľovnej zveri.

V minulom roku centrum riešilo päť rezortných projektov výskumu a vývoja, 11 úloh odbornej pomoci, osem projektov financovaných Agentúrou na podporu výskumu a vývoja a 10 ostatných projektov a programov. Výstupy z vedeckovýskumnej činnosti CVŽV Nitra využívali predovšetkým riadiace a rozhodovacie organizácie Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Pôdohospodárska platobná agentúra, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, pracoviská potravinárskeho priemyslu, šľachtiteľské organizácie, biologické služby, technické služby, profesné a chovateľské zväzy, združenia, ďalšie organizácie rezortu pôdohospodárstva a agropodnikatelia. K 31.12.2011 pracovalo v CVŽV Nitra 150 pracovníkov, z toho 70 výskumníkov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Areál CVŽV počas každoročného medzinárodného filmového festivalu - AGROFILM

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
František
František
21. máj 2012 21:01

80 tisic ewri strata, tak to je parada. Ustav nejak stratil medzinarodny kredit, ktory bez pochýb mal za posobenia pana Prof. Sommera. Ked zredukujete tých 70 “rádoby” výskumníkov, ktorí na 80% objavuju už dávno objavené, sedia na svojich teplych miestečkach a hrabu sa na svojich piesočkoch,tak ušetríte ešte viac… (predpokladam,… Celý komentár »