Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Csicsai: SPF by mal nájom pôdy malým farmárom podmieniť špeciálnou výrobou

Csicsai: SPF by mal nájom pôdy malým farmárom podmieniť špeciálnou výrobou
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Farmy rodinného typu (malých a mladých farmárov) by štát pri nájme pôdy, ktorú spravuje Slovenský pozemkový fond (SPF), mal uprednostniť, ale s podmienkou vykonávania špeciálnej, respektíve živočíšnej výroby. Uviedol to v stredu na stretnutí s médiami štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriel Csicsai (Most-Híd). Poslanecký návrh, ktorý by mal upraviť príslušnú legislatívu, bude podľa neho predložený pravdepodobne už na septembrovú schôdzu parlamentu.

Csicsai: Mám pocit, že za posledné štyri roky sa toho veľa neudialo

“Táto vláda od začiatku deklarovala, že bude podporovať malé, stredné a rodinné farmy. Máme taký pocit, za posledné štyri roky sa toho v tejto veci veľa neudialo, viac sa len hovorilo. Princípom farmárčenia je orná pôda ako základný pracovný prostriedok. Pokiaľ sa k nej malé farmy nemôžu ľahko dostať, dovtedy nemôžeme očakávať rozvoj tejto časti poľnohospodárstva. Rozhodli sme sa preto jasne zadefinovať, ako uľahčiť prístup k pôde,” zdôvodnil štátny tajomník MPRV SR návrh legislatívnej normy.

“Náš návrh je, že z 500.000 hektárov pôdy, ktorú má SPF v správe, uprednostniť malých farmárov s podmienkou, že budú vykonávať nielen klasickú poľnohospodársku výrobu, ale predložia podnikateľský plán, v ktorom zadefinujú aj živočíšnu alebo špeciálnu poľnohospodársku výrobu, ako aj spracovanie (agroproduktov) a ich predaj. Skrátka, musia obrat (tržby, pozn. TASR) z jedného hektára zvýšiť,” priblížil.

Záujem o pôdu by podľa jeho slov mohlo mať za navrhovaných podmienok “niekoľko tisíc” farmárov.

“Rôzne záujmové združenia mladých a malých farmárov za najväčšiu prekážku označujú to, že nemajú pôdu, čo im znemožňuje rozšíriť svoje poľnohospodárske podnikanie,” upozornil.

Pripomenul, že v súčasnosti legislatíva umožňuje uprednostniť drobných farmárov pri prenájme pôdy od štátu.

“Predpisy umožňujú uprednostniť takýchto malých farmárov, ale je to na rozhodnutí úradníkov a je to veľmi ťažko realizovateľné. Preto to chceme (farmárom) uľahčiť. Pred 4 rokmi za ministra Ľubomíra Jahnátka rok a pol fungoval podobný zákon, len potom sa to z neznámych príčin zrušilo. Viem, že dodnes je na SPF 150 žiadostí farmárov na pridelenie pôdy z toho titulu, ktorí neboli zatiaľ vyrozumení, čo je s ich žiadosťou,” dodal Csicsai.

Csicsai: Nie je čas na vojnu s gazdami

V súvislosti s nákazou afrického moru ošípaných (AMO) Csicsai uviedol, v súčasnosti nie je čas na vojnu s gazdami, mal by byť odškodnený každý domáci chovateľ ošípaných, nielen registrovaný.

“V tejto chvíli sa musíme sústrediť na opatrenia na zabránenie jej ďalšieho šírenia a likvidáciu ohnísk nákazy,” podčiarkol Csicsai.

Obviňovať chovateľov z ilegálnej činnosti, lebo si nesplnili svoju oznamovaciu povinnosť a svoje farmy nezaregistrovali, v tejto chvíli nepovažuje Csicsai za správne.

“Myslím si, že efektívne opatrenia na zastavenie a likvidáciu AMO musia byť prioritou pre celý rezort. Ak do niečoho máme investovať, tak to je práve zastavenie nákazy a odškodnenie všetkých. Teraz naozaj nie je čas na vojnu s drobnochovateľmi. Sankcie za nedodržanie zákonných povinností riešme, veď zákon musí platiť pre všetkých, ale až po zastavení šírenia nákazy a zabezpečení disciplíny a účinnej spolupráce chovateľov s úradmi,” doplnil štátny tajomník.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marián Kohút , predseda SZARF
Marián Kohút , predseda SZARF
14. august 2019 21:45

A čím podmieni prenájom ,,veľkým” ?

Sesto666
Sesto666
14. august 2019 23:14

,,Velki“ zaplatia uradnikovi

Lukas
Lukas
15. august 2019 8:09

Kto z SPF nema skusenost neuveri je to banda skorumpovanych uradnikov ktory si vykladaju zakony ako chcu a mali farmar je pre nich ako otravna mucha v izbe som zvedavy na ten lobing velkych ze co to za zakon chcu presadit to bude este srandy

anton julény
anton julény
15. august 2019 9:27

stačí vykonať pozemkové úpravy, tam je tento prístup zadefinovaný. a využiť aj iné výhody pozemkových úprav, napr. ukončenie nájomných zmlúv, viď zákon č.330/1991 Z.z., §14: (9) Právo na uzavretie zmluvy o nájme pozemkov podľa odseku 8 nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem, okrem doterajšieho nájomcu, aj mladý poľnohospodár… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
15. august 2019 20:49
Odpoveď na  anton julény

ako bude postupovať fond pri skončeni najomnych zmluv,podla akeho zakona alebo nariadenia bude prenajimat soc.velkostatkarom,este kolko zmien zakona pride z dielne ?????? same tabulky, podmienky,doterajši to mali podmienene kupou hospodarskeho dvora,trochu smiešna uprava zakonov,komu očo ide,asi o SEBESTAčNOSť,

realista
realista
15. august 2019 9:38

a aby ste nevyrušovali pracovníkov SPF – nezabudnime na novinku:

http://www.pozfond.sk/sk/infoservis/oznamy-a-aktuality/detail/_tlacova-sprava-z-31-07-2019

teda odteraz sa už ani nedozviete telefónne číslo na referenta čo má Váš spis ” v prádle” – skrátka daľšia informácia len pre vyvolených ?

jm
jm
15. august 2019 12:19

Pán anton julény ,práve tam je ten problém . Ak by malí mladý farmári ktorý napríklad boli úspešný v prvom kole Výzvy na podporu MF mali čakať na nejakú pozemkovú úpravu tak sa s prepáčením sto krát vy…ú na aké koľvek hospodárenie. Totiž je čistá pravda že úradník na SPF… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
15. august 2019 23:26
Odpoveď na  jm

farmar,ktory ukončil Vš musi ešte dostat požehnanie od ppa že je vobec farmar,ked ho nedostal je čo?5rokov stratenych na Vš. takže ppa určuje kolko može byť farmarov na slovensku,500,nema nič akurat nejaky diplom.ako sa dostane k pode?ešte mu može pomoct byť mali podnik s diplomom, bez zvierat a mrkvy to… Celý komentár »

anton julény
anton julény
16. august 2019 13:09
Odpoveď na  jm

podobný princíp je aj v zákone č.504/2003 Z.z., §13, ods.5 a 6. problém je v jeho aplikácii, lebo nemáte žiadny prehľad o spôsobe nájmu a termínoch ukončenia alebo vypovedania nájomných zmlúv. ale pozemkové úpravy navyše umožňujú ukončenie nájomných zmlúv, preto som ich spomenul. aby boli pozemkové úpravy efektívne a rýchle,… Celý komentár »

dedo jozef
dedo jozef
15. august 2019 21:41

za poslednych 17 rokov sa nič neudialo pan Csicsai,akurat slovenske polnohospodarstvo je tam kde je,……pri tychto upravach sa dalšich 17 rokov nič neudeje,akurat dostanete do problemov vela mladych ludi,ktory chcu začať podnikať v polnohospodarstve,zadlžia sa a pridu aj o strechu nad hlavou.každy by mal biť rovny pri tvorbe zakonov,nie začinajucich… Celý komentár »

Lukas
Lukas
15. august 2019 23:45

Spf poprad z novym riaditelom bude perlit teple miestecka pred krizou a byvali riaditel je ticho hanba hanba

jm
jm
16. august 2019 22:00

Pán Julény doplním ešte raz v čom je problém. SR sa rozhodla vydať Výzvu na podporu pre MF ktorý nemohol pred podaním žiadosti vykonávať a ani spoluvlastniť spoločnosť ktorá vykonáva poľnohospodársku činnosť. Tak sa ešte raz sa opýtam. Ak SPF mu mal poskytnúť pôdu vo vlastníctve štátu nie iných vlastníkov… Celý komentár »

jm
jm
21. august 2019 1:30

Pán Julény skúste farmárom opísať akú máte predstavu o spolufinancovaní na pozemkových úpravách . Je to zaujímavá ponuka.

Starý Gazda
Starý Gazda
21. august 2019 18:44

pozemkove upravy nič neriešia pomožu developerom a odčerpaju peniaze ktore sa možu použit pre vznik MF ktori su ochotni robit ZV alebo špecialnu RV poistia si vyrobu a do 3 rokov musia preukazat životaschopnost vyroby a splacania uverov podu dostanu podla najomnych zmluv plus štatnu ako v 90 rokoch v… Celý komentár »