Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

ČR: Ceny ošípaných a hydiny rastú. Hovädzie mäso je lacnejšie

ČR: Ceny ošípaných a hydiny rastú. Hovädzie mäso je lacnejšie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Produkcia mäsa v Českej republike sa v 2. štvrťroku medziročne zvýšila o 2,2 percenta na 114-tisíc ton. Vzrástla výroba hovädzieho, bravčového aj hydinového mäsa. Nákup mlieka od producentov dosiahol takmer 768,4 milióna litrov, čo bolo medziročne o 0,2 percenta viac. Oznámil to dnes Český štatistický úrad (ČSÚ).

„Najväčší podiel v produkcii malo tradične bravčové mäso, a to 47-percent. S podielom 37-percent nasleduje mäso hydinové a so 16-percentami mäso hovädzie,“ uviedla vedúca oddelenia štatistiky poľnohospodárstva a lesníctva ČSÚ Renata Vodičková.

Produkcia bravčového stúpla medziročne o percento na 53.607 ton. Porážky ošípaných sa zvýšili o 1,3 percenta na 587.700 kusov. Ceny jatočných ošípaných sa medziročne zvýšili o 13,6-percenta. Poľnohospodárski výrobcovia predávali jatočné ošípané v priemere za 30,48 Kč (1,19 eur) za kilogram živej hmotnosti alebo 39,63 Kč (1,55 eur) za kilogram jatočného tela.

Výroba hydinového mäsa dosiahla v 2. štvrťroku 42.534 ton a bola medziročne vyššia o 2,8-percenta. Ceny jatočných kurčiat stúpli o 1,2-percenta.

Hovädzieho mäsa bolo vyrobeného 17.788 ton, medziročne o štyri percentá viac. Porážky hovädzieho dobytka na bitúnkoch stúpli v 2. štvrťroku o 3,1-percenta na 57.800 kusov. Podľa štatistikov medziročne vyšší počet zabitých zvierat a vyššia výroba hovädzieho mäsa súvisela s nižším vývozom, predovšetkým býkov určených na porážku. Ceny jatočného hovädzieho dobytka medziročne klesli v priemere o 3,2-percenta.

V 2. štvrťroku sa nakúpilo od tuzemských producentov 768-miliónov litrov mlieka, medziročne o 0,2 percenta viac. Z toho mliekarne nakúpili od producentov a odbytových organizácií na spracovanie 649-miliónov litrov. Medziročne o jedno percento menej. Ceny poľnohospodárskych výrobcov mlieka boli podľa ČSÚ vzhľadom k nízkej cenovej úrovni v 2. štvrťroku minulého roka medziročne vyššie o 6,2-percenta. Poľnohospodári predávali mlieko za priemernú cenu 8,92 Kč za liter (0,35 eur), teda o 18 halierov menej (0,01 eur), ako v prvom štvrťroku 2019.

Zahraničný obchod s mliekom a mliečnymi výrobkami vykázal výrazný prebytok, medziročne sa však znížil na 198.300 ton.

„Tento výsledok bol najviac ovplyvnený výrazne nižším vývozom mlieka a smotany,“ uviedol ČSÚ.

Na obchode s mliekom a mliečnymi výrobkami sa najviac podieľalo Nemecko a Slovensko v oboch smeroch. Vyšší dovoz bol z Poľska a vývoz českých mliečnych výrobkov do Talianska.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments