Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Agrofert výrazne posilnil na chmeliarskom trhu. Kúpil popredného pestovateľa

ČR: Agrofert výrazne posilnil na chmeliarskom trhu. Kúpil popredného pestovateľa
insert_photopixabay.com - chmeľ

Koncern Agrofert kúpil popredného pestovateľa chmeľu, skupinu Top Hop. Rozloha chmeľníc Agrofertu stúpne o 550 hektárov. Doteraz obhospodaroval 160 hektárov chmeľníc. Hodnotu transakcie nebudú zmluvné strany zverejňovať. ČTK o tom dnes informoval hovorca Agrofertu Pavel Heřmanský.

Celkovo je v Českej republike podľa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho zhruba 4 940 hektárov vysadených chmeľom. Pestovateľov je okolo 120, pričom vyše tri štvrtiny chmeľu pestujú v Žateckej chmeliarskej oblasti. Podľa odhadu dvoch zdrojov servera Hospodárskych novín sa hodnota transakcie môže pohybovať okolo 40,5 miliónov eur (jednej miliardy korún).

Spoločnosti skupiny Top Hop obrábajú viac ako 3 600 hektárov poľnohospodárskej pôdy, z čoho tvoria takmer 550 hektárov chmeľnice. Všetky sú v Žateckej chmeliarskej oblasti. Hlavným predmetom podnikania piatich dcérskych spoločností je predovšetkým poľnohospodárska prvovýroba so zameraním na pestovanie chmeľu, ale aj ostatná rastlinná výroba a chov hovädzieho dobytka. Podľa výročnej správy za rok 2021 zozbieral Top Hop 1 521 ton chmeľu, čo zodpovedá štvrtine celkovej produkcie v Českej republike za daný rok.

“Koncern Agrofert so spoločnosťami Top Hop dlhodobo spolupracuje. Akvizíciou získavame dobre fungujúcu spoločnosť, kvalitnú ornú pôdu a navyše rozširujeme naše podnikanie v oblasti chmeľu. Doteraz sme obhospodarovali 160 hektárov chmeľníc a patrili medzi piatich najväčších pestovateľov chmeľu v Česku,” uviedol riaditeľ poľnohospodárskej divízie a výkonný riaditeľ Agrofertu Josef Mráz.

Top Hop je jedným z dodávateľov chmeľu pre plzenský Prazdroj, povedal dnes pre ČTK hovorca Prazdroja Zdeněk Kovář.

“Chmeľ nakupujeme prostredníctvom našich obchodných partnerov od desiatok domácich pestovateľov, a to od malých farmárov až po tých najväčších,” uviedol.

Spoločnosť Top Hop mala vlani podľa výročnej správy zisk 1,04 milióna eur (25,6 milióna Kč).

Agrofert

Holding Agrofert združuje takmer 200 firiem. Pôsobí v chemickom priemysle, poľnohospodárstve a potravinárstve. Okrem toho vlastní lesnícke spoločnosti, podniká tiež v segmente pozemných technológií a technike, logistike, doprave či v médiách. Holdingu vlani medziročne stúpli konsolidované tržby o 15 percent na 7,5 miliardy eur (184,8 miliardy korún). Zisk po zdanení dosiahol 235 miliónov eur (5,8 miliardy korún).

Do februára 2017 vlastnil Agrofert bývalý premiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš. Kvôli zákonu o konflikte záujmov svoje akcie vložil do trustových fondov. Podľa štátnej Evidencie skutočných majiteľov je však reálnym vlastníkom holdingu, stále ho ovláda tiež podľa auditu Európskej komisie.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com - chmeľ

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments