Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora nesúhlasí s navrhovanými zmenami zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje a dôrazne ho odmieta. Pre TASR to v piatok uviedla hovorkyňa SPPK Jana Holéciová. Proti návrhu zákona Ministerstva životného prostredia SR sa doteraz vyjadrili opozičné strany a pripomienky si uplatnilo aj Ministerstvo financií SR.
Výstava Zem živiteľka s poradovým číslom päťdesiat sa začala vo štvrtok v areáli českobudějovického výstaviska. Organizátori naplnili do posledného metra areál poľnohospodárskymi strojmi a technológiami a vo svojej komunikácii vyzdvihujú niekoľko naj! Výstava trvá do utorka 27. augusta a výstavisko predpokladá, že Zem živiteľku navštívi viac ako 100 tisíc ľudí.
To, že do cestnej infraštruktúry na Slovensku treba investovať, je neodškriepiteľným faktom. Nájdu sa však aj prípady, kedy obnova či rekonštrukcia prinesie viac problémov, ako spôsobovala cesta v pôvodnom stave. Aktuálne takéto ťažkosti riešia poľnohospodári na juhu Slovenska, kde bola zrekonštruovaná cesta I/13 medzi Veľkým Mederom a Medveďovom. Ide o región, ktorý je svojou polohou na Žitnom ostrove pre pestovanie plodín predurčený.
Značka kvality SK oslavuje tento rok 20 rokov svojej existencie. Založená bola v roku 2004 a odvtedy toto označenie získali tisíce výrobkov. Aktuálne je držiteľom Značky kvality približne 1226 produktov, ktoré musia spĺňať stanovené kritériá – okrem iného to, že najmenej 75 percent surovín na výrobu daného produktu musí pochádzať zo Slovenska a v rámci našej krajiny musí prebehnúť aj celý proces spracovania produktu. Aktuálne získalo Značku kvality SK prvého alebo druhého stupňa 39 ďalších výrobkov. Osvedčenia si prebrali počas nitrianskeho Agrokomplexu. Emblém Značky kvality SK sa tak objaví napríklad na obale raňajkových cereálií spoločnosti Arika, burgrových rajčín od Branislava Oremusa - Slovkvet či na viacerých baleniach morčacích prsných rezňov od firmy Hydina Kubus.
Štvrtkový večer je počas výstavy Agrokomplex dlhodobo spojený s odovzdaním rezortných ocenení. Tlačový odbor agrorezortu o tom, kto získal vyznamenania informoval v krátkej správe na sociálnej sieti Facebook tri dni po galaprograme. O deň neskôr, v pondelok, priniesol aj kompletný zoznam ocenených. Hlavná „Cena ministra“ je určená pre laureátov, ktorí sú už držiteľmi Zlatej medaily rezortu pôdohospodárstva. Ide tak o najvyššiu poctu, ktorú môžu pracujúci v agrorezorte na Slovensku získať. Vždy je veľmi sledované, kto si siahne na pomyselnú „Nobelovú cenu“ slovenského poľnohospodárstva.
Záznam diskusie z expozície Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Európskej investičnej banky na výstave Agrokomplex 2024. Diskusia sa uskutočnila 15. augusta 2024 od 16:00. Diskutovali Dušan Gábor - generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb MPRV SR, Andrej Gajdoš - predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Lukáš Hríbik - konzultant a špecialista na podávanie priamych platieb. Podujatie moderovala Malvína Gondová, redaktorka týždenníka Roľnícke noviny.
Pravdepodobne najdlhší ceremoniál za ostatné desaťročia otvoril štvrtok ráno 49. medzinárodnú poľnohospodársku a potravinársku výstavu Agrokomplex. Úvodné príhovory priniesli možnosť porovnania pohľadu na perspektívy nášho poľnohospodárstva. Pokiaľ Qu Dongyu najvyšší predstaviteľ Medzinárodnej organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v svojom vystúpení žongloval s príkladmi z Číny alebo Holandska, ktoré nám môžu byť inšpiráciou, príhovor nášho agroministra Richarda Takáča skĺzaval do pátosu, minulosti ale aj poznámky, že nitrianske výstavisko si zaslúži investície, lebo počas dažďa je potrebné presúvať po deravých pavilónoch kýble.
Hraboše poľné tento rok zožrali úrodu za asi 13 a pol milióna eur. Škody poľnohospodári evidujú na viac ako 20-tisíc hektároch, predovšetkým v repke, jačmeni či pšenici, ale aj iných plodinách. Už pred časom na tento problém upozornila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá za jeden zo základných faktorov vzniknutej situácie považuje systém biopásov a úhorov. Komora predložila ministerstvu pôdohospodárstva aj viacero požiadaviek na to, ako danú situáciu riešiť. Odozvy na jednotlivé navrhované opatrenia sú rôzne.
Na Slovensku funguje vyše 250 pestovateľských páleníc. Ich situácia značne závisí aj od úrody ovocia. Tomu sa tento rok pomerne dobre darí – hoci sady a záhrady opäť neobišli jarné mrazy, na rozdiel od minulých rokov sa predsa len urodilo aj isté množstvo marhúľ. Lepšie ako po minulé roky je to s čerešňami, višňami aj broskyňami. Úroda jabĺk sa nateraz ukazuje vo veľmi dobrom svetle.
Českí poľnohospodári tento rok zožnú 6,8 milióna ton základných obilnín, oproti vlaňajšku o 9,5 percenta menej. Predpokladaná úroda repky predstavuje 962 tisíc ton, čo znamená medziročný pokles o viac ako štvrtinu. Produkcia repky bude zrejme najnižšia od roku 2006. Naopak, úroda maku 27 tisíc ton bude v porovnaní s minulým rokom o polovicu vyššia. Vo svojom druhom odhade žatvy to v piatok (9.8.2024) oznámil Český štatistický úrad (ČSÚ).
Hoci v minulosti bola konopa siata na našich poliach bežnou plodinou, v súčasnosti sa vyskytuje len ojedinele. Jej pestovanie upravuje legislatíva týkajúca sa omamných a psychotropných látok a celé pestovanie je kontrolované aj zo strany Pôdohospodárskej platobnej agentúry či Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho.
Najkomentovanejšie za 7 dní