Impulzom pre rozhovor s Luciou Gallovou, dnes už bývalou prezidentkou Vidieckej platformy, boli protesty, ktoré opäť vo februári ochromili Bratislavu. Tém, ktorým sme sa v rozhovore venovali ale bolo oveľa viac. Poznať, aké sú jej myšlienky a postoje, ktoré často ovplyvňujú smerovanie poľnohospodárstva a nazeranie laickej verejnosti na náš rezort, bude iste pre čitateľa poľnoinfo.sk zaujímavé.
Od tohto roku majú poľnohospodári možnosť aktívnejšie chrániť životy voľne žijúcej zveri a predchádzať zbytočným úmrtiam. Ohlasovaciu povinnosť môžu vykonávať efektívnejšie, rýchlejšie a to vďaka webovej aplikácii. Poľovníci budú môcť včas reagovať a vykonať preventívne opatrenia. Vďaka jednoduchej aplikácii sa môžu k ochrane zveri pridať aj dobrovoľníci.
Od predstavenia legislatívneho návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky 2021 – 2027 prešlo už vyše 10-mesiacov. Návrh Európskej komisie sa však zasekol na neschválenom viacročnom finančnom rámci. Väčší posun nastal až v uplynulých týždňoch, keď Výbor pre poľnohospodárstvo Európskeho parlamentu (COMAGRI) predstavil svoju pozíciu, ktorá budí vážne obavy aj u slovenských poľnohospodárov. Ak by došlo k schváleniu novej SPP, podľa pozície COMAGRI, znamenalo by to krach niektorých poľnohospodárskych subjektov u nás.
Schvaľovanie priamych podpôr za aktuálny rok začína na Pôdohospodárskej platobnej agentúre vždy prvého decembra. Niektorí čitatelia portálu poľnoinfo.sk v diskusii pod článkami uviedli, že napríklad platbu na plochu nemajú ani v polovici apríla vyplatenú. Oslovili sme preto PPA, aby nám poskytla komplexné dáta schválených platieb.
Poľnoinfo.sk ešte 18. decembra 2018 informovalo o sadzbách normatívov štyroch komodít pre výpočet podpory Zelenej nafty. Pokiaľ sadzby pre živočíšnu výrobu sme uviedli už pred takmer štyrmi mesiacmi správne, v sadbách pri rastlinnej výrobe došlo ešte k pohybom. Navýšil sa normatív na cukrovú repu, ale nižšia sadzba normatívu je uvedená pri zemiakoch. Komplexný zoznam normatívov predstavila v piatok (12. apríla 2019) na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Poľnoinfo.sk ponúka ako prvé zoznam 125-vybraných komodít z toho 108 pre rastlinnú výrobu a 17 pre oblasť živočíšnej výroby. Podpora na jeden liter nafty dosiahne 0,347 eur a to na množstvo nafty určené v normatíve.
Na Slovensku zostali pri pestovaní ovocia, zeleniny, alebo zemiakov najmä špecializované spoločnosti. Majú dobre zvládnutú ekonomiku a optimálnu štruktúru výroby. Sú to zväčša stredné a väčšie subjekty a podarilo sa im to, čo v iných odvetviach poľnohospodárstva ide len veľmi ťažko. Produkty predávajú spoločne so svojou konkurenciou cez vlastné odbytové organizácie. Tie dokážu byť s väčším objemom výroby vyrovnanejším partnerom pri komunikácii s obchodnými reťazcami.
V Palárikove aj okolitých obciach ľudia spisujú petíciu proti výstavbe farmy ošípaných. Zámer spoločnosti Agrovýkrm Senica, za ktorou stoja dánski investori, už odobrila Inšpekcia životného prostredia. Ľudia z rozhodnutia zostali prekvapení. Obávajú sa najmä znečistenia pôdy a spodnej vody, zápachu aj zvýšenej dopravy.
Slovenskí mliekari sú už len krok od toho, aby mohli začať s vývozom slovenských mliečnych výrobkov do Číny, kde je po kvalitných mliečnych výrobkoch veľký dopyt. Slovensko je jednou z posledných krajín Európy, ktorá do Číny mliečne výrobky nevyváža. Povolenie okrem SR chýba už len Chorvátsku, Estónsku, Lotyšsku a Malte. Slovensko by ho ale malo získať o pár dní, keďže úspešne absolvovalo technickú certifikáciu mliekarní v novembri 2018. Informoval o tom Slovenský mliekarenský zväz (SMZ).
Najkomentovanejšie za 7 dní