Chovatelia ošípaných vyzývajú predsedníčku vlády o pomoc
Zväz chovateľov ošípaných na Slovensku vyzýva v otvorenom liste premiérku Ivetu Radičovú, aby zachránila na Slovensku celé jedno odvetvie živočíšnej výroby – chov ošípaných.
“Priemerná slovenská farma v súčasnosti predáva jatočnú ošípanú so stratou približne 40 eur. Takáto farma tak vyrobí mesačne stratu asi 33.000 eur. Chýbajú preto základné prostriedky na nákup krmív, na platy zamestnancov. Každým dňom stojíme pred rizikom odpojenia od energií,” informoval v liste predseda ZCHOS Andrej Imrich, ktorý doručil premiérke a šéfovi rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefovi Mihálovi 24. januára 2011.
“Prosím vás o stretnutie, na ktorom by bolo možné prerokovať okamžité možnosti pomoci, napríklad umožniť zápožičky kŕmneho obilia zo štátnych rezerv či iné formy pomoci, ktoré sú aplikované v Maďarsku, Poľsku či vo Francúzsku, a zároveň prehodnotiť spôsob poskytovania štátnej pomoci a iných podporných prostriedkov pre živočíšnu výrobu,” žiadal v liste premiérku.
Zdôraznil, že následky dioxínovej aféry v spojení s extrémne vysokým nárastom cien obilnín, za posledný polrok až o sto percent, sú likvidačné nielen pre nemecké poľnohospodárstvo, ale hrozia zánikom celého jedného odvetvia živočíšnej výroby na Slovensku.
Informoval, že pri chove ošípaných ide o odvetvie, ktoré zamestnáva vysoké počty zamestnancov, a to hlavne s nižším vzdelaním (50 percent zamestnancov má len základné vzdelanie) a na vidieku, ktorí sú štatisticky najťažšie umiestniteľní.
“Absenciou záchrannej siete v podobe prestavenia dotačného systému zo strany EÚ tak nielen strácame zamestnanosť v tomto odvetví, ale aj vlastnú potravinovú sebestačnosť, pretože až 60 % bravčového mäsa je z dovozu,” konštatoval.
“Už v minulosti následkom absencie možnosti akýchkoľvek dotácií na živočíšnu výrobu, pretože dotácie sa viažu predovšetkým na poľnohospodársku pôdu, prišlo v tomto odvetví od roku 2002 o prácu 5000 ľudí. V najbližších týždňoch hrozí úplná likvidácia tohto odvetvia,” spresnil predseda zväzu.
“Od roku 2002 sa znížili stavy ošípaných na Slovensku z 1,479 milióna kusov na 536.269 kusov. A to i napriek tomu, že dokážeme dosiahnuť porovnateľné parametre úžitkovosti ako naši európski kolegovia. Podpora ich chovu je však diametrálne odlišná a podstatne vyššia,” dodal Imrich.
PO nežnej revolucii, kedy sa otvorili hranice k našim západným susedom, na oplátku aj oni prišli sa pozrieť ako sme tu žili za železnou oponou. Uvideli maštale plné hospodárskych zvierat, obrobené polia a záhrady. Dopočuli sa o 6 t úrodách pšenice na 1 ha v kukuričnom type, uvideli veľko kapacitné… Celý komentár »
sak ja by ta zabil a vyhladil vlada a eu!!!!! PRECO nezvysite platby ????? vy ste blazni sk urveny!!! ja zijem vo svajciarsku a vsetko v obchodoch je svajciarske!!!!! Od nervozity ked som tu cital ti vsetky veci ma bolihlava a mi je zle !!!!! Tak vam treba slovaci ze… Celý komentár »