Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Chovatelia ošípaných počítajú odškodnenie cez spotrebu mäsa

Chovatelia ošípaných počítajú odškodnenie cez spotrebu mäsa
insert_photoTASR - Gottingenské prasiatko v byte v Košiciach.

Chovatelia hospodárskych zvierat, ktorých tento rok zasiahlo sucho by si do konca tohto roka mali rozdeliť 50 miliónov eur v podobe odškodného. Historicky najvyšší balík peňazí na tento účel mal pôvodne smerovať len pre chovateľov prežúvavcov. Následne k nim ministerstvo pôdohospodárstva aj v reakcii na námietky samotných chovateľov pripojilo hydinu a ošípané.

Podľa najnovších plánov pôjde do sektora chovu dojníc 15 miliónov eur, na dojčiace kravy 7 miliónov eur a ostatné kategórie hovädzieho dobytka dostanú z odškodnenia 10 miliónov eur. Sektor chovu oviec a kôz si rozdelí asi 6,3 milióna eur, hydinári približne 8 miliónov, ošípané 2,7 milióna a kone 600 tisíc eur.

Rozdelenie odškodného sa nepozdáva všetkým. Hoci dodatočné zaradenie do schémy aj napriek pôvodným plánom chovatelia ošípaných vítajú, rozdelenie peňazí podľa nich nie je spravodlivé.

„Keď sa pozrieme na spotrebu, bravčové mäso ju má zo všetkých druhov mias najvyššiu. Podľa posledných údajov zo štatistického úradu je to 39 kilogramov na obyvateľa a rok. Čo sa týka hydinového mäsa, tam je druhá najvyššia spotreba. V podstate priemerný Slovák ročne skonzumuje asi 62 kilogramov bravčoviny a kuraciny. Avšak tieto sektory majú podľa plánov dostať odškodné dokopy nižšie, ako samotný sektor oviec, kde je spotreba niekde okolo 0,2 kilogramu ovčieho, respektíve baranieho mäsa na osobu a rok,“ uviedol Julián Škerlík, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

Odškodnenie za sucho je priamo naviazané na výpadok produkcie objemových krmovín z dôvodu extrémneho letného sucha. Do systému podpory sa tak nepremietajú premenné ako vplyv jednotlivých druhov hospodárskych zvierat na zamestnanosť, krajinotvorbu, produkciu či spotrebu mlieka, mäsa, vajec alebo vlny až po vplyv na domácu výrobnú vertikálu.

„Vieme, že tu zaznieva kritika, že ošípané vyvážame do zahraničia. Lenže aj chovatelia ošípaných sa musia správať trhovo a predávať tam, kde dostanú lepšiu cenu. Naši spracovatelia nám ju často nevedia dať a chovateľ za jatočnú ošípanú dostane viac peňazí v Maďarsku. Preto mnohí vyvážajú. Je potrebné nielen podporiť sektor chovu ošípaných, ale aj spracovateľov a bitúnky, aby nám vedeli zaplatiť za jatočnú ošípanú tak, ako za hranicami. Aj pre nás je dôležité to, aby sme to, čo tu vychováme, na Slovensku aj realizovali,“ argumentoval Škerlík.

Iné kritériá

Ministerstvo pôdohospodárstva v reakcii na kritiku uviedlo, že na výpočet podpôr jednotlivých druhov hospodárskych zvierat sa pozrelo aj z hľadiska celkových podpôr.

„MPRV SR prihliadalo na celkovú sumu podpôr vyplatených jednotlivým kategóriám zvierat v tomto roku. Z toho sa následne odvinuli alokácie pre jednotlivé kategórie zvierat,“ vyjadril sa rezort v písomnom stanovisku.

Chovatelia ošípaných dostali aj mimoriadne podpory vo výške 2,5 milióna eur. Z ich radov sa však aj v súvislosti s týmito dotáciami ozývali kritické ohlasy, najmä k zastropovaniu pomoci – a to ako pri jediných hospodárskych zvieratách. Chovatelia poukazujú tiež na to, že aj pri zrátaní všetkých tohtoročných podpôr, vrátane odškodného za sucho, bude celková podpora v tomto roku o 300 tisíc eur nižšia, ako vlani.  

Odškodnenie za sucho a rozdelenie 50 miliónového balíka rezortný minister predstavil verejne na tlačovej konferencii, kde uviedol aj termíny, v ktorých budú môcť chovatelia žiadať o peniaze. Keďže v súčasnosti prebieha príprava celého systému, dá sa predpokladať, že aj napriek zaznievajúcej kritike už ministerstvo na schéme zmeny robiť nebude. Pôdohospodárska platobná agentúra by mala žiadosti o odškodné prijímať od 20. októbra, systém na podanie žiadostí bude otvorený 8 dní. PPA v piatok upozornila na nutnosť registrácie v informačnom systéme ITMS2014+ a aktivácii konta ešte pred vyhlásením výzvy.

Keďže PPA chce peniaze vyplatiť do konca roka, priestor na posúvanie termínov sa zrejme nenájde, nakoľko administrácia žiadostí bude podľa ministra časovo náročná.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Gottingenské prasiatko v byte v Košiciach.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
pietro
pietro
11. október 2022 15:46

Ja by som sa na to celé pozrel cez mlieko, kde všetko ovčie mlieko predáme a spracujeme na Slovensku, a ešte ho máme málo. Z tohto uhla pohľadu y ošípané nemal dostať nič, ani euro. Páči sa Vám takýto názor.

Stefan
Stefan
11. október 2022 15:59
Odpoveď na  pietro

🙂 presne tak .
Z pohľadu produkcie ovčej vlny je to ešte viac zaujímavé . Tej je toľko , že ju nedokážeme ani darovať …