Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Chanava: Prestavbou kravína by mala vzniknúť výkrmňa pre 3800 ošípaných

Chanava: Prestavbou kravína by mala vzniknúť výkrmňa pre 3800 ošípaných
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Kapacitu zhruba 3800 ošípaných by mala mať nová výkrmňa, ktorú chce v dedine Chanava v Rimavskosobotskom okrese zriadiť Družstvo podielnikov Včelince prestavbou nevyužívaného kravína. Vyplýva to zo zámeru, ktorý investor predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

„Farma na chovné ošípané je navrhnutá ako úzko špecializovaná na produkciu bravčového mäsa. Účelom predkladaného zámeru je rozvoj, modernizácia a intenzifikácia živočíšnej výroby na existujúcej farme ošípaných. Zrekonštruovaná farma bude plne mechanizovaná a automatizovaná. Plánuje sa naskladnenie ošípaných s hmotnosťou 20 kilogramov a vyskladnenie pri hmotnosti 110 až 113 kilogramov,“ uvádza sa v zámere.

Predkladateľ svoj návrh zdôvodňuje tradíciou živočíšnej a poľnohospodárskej výroby v gemersko-malohontskom regióne.

„Vzhľadom na dostupnosť poľnohospodárskych rastlinných produktov, pasienkov a lúk je živočíšna výroba v regióne perspektívna,“ zdôrazňuje.

Družstvo podielnikov Včelince je podľa zámeru spoločnosť, ktorá má praktické skúsenosti s podnikaním v odvetví výkrmu ošípaných a má záujem rozvíjať poľnohospodársku výrobu za súčasnej minimalizácie vplyvu jej intenzifikácie na životné prostredie.

„Dôvodom umiestnenia navrhovanej činnosti je maximálne využitie hospodárskeho areálu existujúcej farmy s cieľom zvýšiť produktivitu práce, a tým zvýšiť aj kvalitu finálneho produktu,“ dodáva predkladateľ.

Predpokladané celkové náklady prestavby kravína na výkrmňu sú podľa zámeru vo výške 1,15 milióna eur bez DPH. S prestavbou chce predkladateľ začať v tomto roku.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments