Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Český premiér: Potenciál na budovanie ďalších bioplynových staníc

Český premiér: Potenciál na budovanie ďalších bioplynových staníc
insert_photoFacebook Petr Fiala - premiér Petr Fiala (v strede), minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula (vľavo) a predsedníčka LUKA Alena Nováková (vpravo).

V Českej republike je podľa premiéra Petra Fialu (ODS) určite potenciál pre budovanie ďalších bioplynových staníc. Uviedol to po návšteve poľnohospodárskeho podniku Luka vo Vysokých Studnicích na Jihlavsku, ktorý prevádzkuje bioplynovú stanicu viac ako desať rokov. Predsedníčka predstavenstva Alena Nováková uviedla, že firmu s veľkým chovom hovädzieho dobytka prevádzka vyrábajúca z bioplynu elektrinu a teplo pomáha stabilizovať, pretože prináša istý mesačný príjem.

Fiala označil farmu za príklad dobrej praxe aj preto, že vie využívať energetické zdroje, ktoré má k dispozícii. Organický odpad spracováva v bioplynovej stanici.

„Vieme, že tu došlo z rôznych dôvodov k určitej stagnácii rozvoja bioplynových staníc. Musíme sa zamerať na to, aby sme vytvorili lepšie podmienky,“ povedal.

Akciová spoločnosť Luka hospodári na 1400 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Chová skoro 1700 kusov hovädzieho dobytka, z toho vyše 800 kráv. V bioplynovej stanici sa podľa predsedníčky spracováva na bioplyn hnoj z maštalí, zvyšky krmív alebo trávy z lúk. Stanica ich vyšla na viac ako 2,5 milióna eur (60 miliónov korún) a investíciu má podnik splatenú dva roky.

„Bioplynka nám minimálne stabilizovala financie,“ povedala Nováková.

Podotkla, že minulé roky sa menil pohľad na bioplynové stanice, jednoduchá nie je ani legislatíva.

Teplom z bioplynovej stanice farma vykuruje svoj areál. V zime má minimálne prebytky. Predsedníčka uvažuje o projekte, ktorý by umožnil využiť teplo aj v lete, ale to je podľa nej otázka ďalších investícií.

Podľa údajov Poľnohospodárskeho zväzu ČR z vlaňajšieho októbra je v Českej republike zhruba 500 bioplynových staníc, z toho 400 v poľnohospodárskych podnikoch. Na výrobe elektrickej energie sa podieľajú asi troma percentami.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Petr Fiala - premiér Petr Fiala (v strede), minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula (vľavo) a predsedníčka LUKA Alena Nováková (vpravo).

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments