Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z domova

Český agrominister žiada eurokomisára o riešenie dovozu z Ukrajiny

Český agrominister žiada eurokomisára o riešenie dovozu z Ukrajiny
insert_photopixabay.com

Český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) požiadal eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského, aby riešil situáciu okolo dovozu poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny do Európskej únie. Týka sa to hlavne obilnín a hydinového mäsa, ktoré ovplyvňujú európsky trh. V tlačovej správe to dnes uviedlo české ministerstvo poľnohospodárstva.

Dovoz obilnín do ČR je za obdobie od 1. júla 2022 do tohtoročného 30. júna medziročne o viac ako 30 percent vyšší. Agrárna komora ČR už skôr upozorňovala na dáta Českého štatistického úradu, podľa ktorých sa z Ukrajiny do ČR tento rok do konca mája doviezlo 31.736 ton obilnín, za celý rok 2022 to bolo 27.459 ton.

Komora navrhuje embargo

Európska komisia v máji povolila Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Slovensku zakázať na svojom trhu predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repkového semena a slnečnicových semien. Tranzit do ďalších krajín však nie je obmedzený. Zákaz má skončiť 15. septembra. Poľsko však už oznámilo, že ho nezruší.

Marek Výborný uviedol, že vníma obavy poľnohospodárov zo situácie na trhu.

„Musíme vyriešiť logistiku, kapacity transportných ciest do tretích krajín, trasovanie produkcie a musíme garantovať potravinovú bezpečnosť dovážaných komodít a viac posilniť distribúciu do vybraných regiónov. Tiež je potrebné podporiť dopravu, ktorá zníži tlak na európsky priestor. Dôležité je tiež poznať informáciu o monitoringu aktuálnych zásob a príprave možných krízových opatrení pre nadchádzajúce obdobie,“ doplnil.

Podľa komory by mala Česká republika, rovnako ako Poľsko alebo Slovensko, zaviesť embargo na dovoz niektorých komodít.

Dovoz hydinového mäsa

Výborný v júli uviedol, že za prvých päť mesiacov tohto roka sa medziročne strojnásobil dovoz kuracieho mäsa zo Slovenska. Často ide podľa neho o mäso ukrajinského pôvodu, ktoré cez Slovensko smeruje ďalej na trh EÚ.

MZe uviedlo, že podľa údajov z Colnej štatistiky sa zo Slovenska od januára do konca mája doviezlo 2,79 milióna ton hydinového mäsa a hydinových drobov a za celý rok 2022 to bolo 3,6 milióna ton.

Dlhodobo v dovoze týchto komodít prevláda zo zhruba 65 percent Poľsko. Vlani sa ich z Poľska doviezlo 78,7 milióna ton, tento rok od januára do konca mája 34,3 milióna ton.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ja,L.
Ja,L.
10. august 2023 8:51

Teraz češi sú proti dovozu agrokomodít z Ukrajiny. V článku z 25. júla 2023 zas predstavitelia česka sú za zrušenie zákazu dovozu ukrajinských agrokomodít.
Český predstavitelia vedia čo by chceli???