Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Českí producenti mlieka budú protestovať

Českí producenti mlieka budú protestovať
insert_photoSoňa Lechnerová, iDNES.cz

Českí producenti mlieka budú vo štvrtok (29. 10.) protestovať proti jeho nízkej výkupnej cene tým, že najmenej na ôsmich miestach ho vylejú asi 500.000 litrov. Nízka výkupná cena mlieka ich núti znižovať stavy dojníc. Informoval o tom prezident Agrárnej komory Jan Veleba. Povedal, že komora akciu podporuje. Podľa neho je vylievanie mlieka medzným a zúfalým gestom roľníkov.

Českí producenti mlieka ho vyrobia denne 7,3 milióna litrov. Mliekarne za liter platia 5,50 Kč (0,21 eura), ale jeho výroba by začala byť rentabilná od 0,40 eura (12,05 Sk).

Od roku 1993 počet dojníc v krajine klesol z milióna asi na 380.000. V dôsledku nízkych výkupných cien a jeho prebytku na európskom trhu sa stav dojníc stále silno znižuje.

Veleba upozornil na to, že za dva – tri roky by podľa niektorých analýz mohol stav dojníc v krajine klesnúť pod 200.000. To by znížilo potrebu pracovníkov v sektore asi o 40.000.

“Nechceme, aby sa to stalo, ale vývoj k tomu smeruje,” povedal Veleba a upozornil na to, že 10 % mliečnych fariem zaradených do prieskumu Agrárnej komory tento rok skončilo podnikanie a 20 % o skončení výroby uvažuje.

Hovorca ministerstva poľnohospodárstva Petr Vorlíček informoval, že ČR od roku 2010 ráta s podporou trhu s mliekom aj prostredníctvom opatrenia únie, ktoré umožňuje predisponovať 3,5 % z národných priamych platieb na špeciálne programy a mlieko dostane prednosť. Posledným krokom EÚ na podporu sektora je, že sa výroba mlieka začlení medzi oblasti, pre ktoré sa v prípade krízovej situácie môžu prijímať osobitné opatrenia.

Minulý týždeň Európska komisia (EK) schválila 280 miliónov eur (8,44 miliardy Sk) na rozšírenie podporných opatrením v prvovýrobe mlieka.

Informoval o tom český denník E15.cz.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Soňa Lechnerová, iDNES.cz

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments