Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Českí potravinári a poľnohospodári žiadajú kompenzácie

Českí potravinári a poľnohospodári žiadajú kompenzácie
insert_photopixabay.com

Českí potravinári apelujú na vládu, aby kvôli rastúcim cenám plynu čo najskôr zaviedla pre firmy kompenzácie cien energií, čo štátom EÚ umožňuje takzvaný dočasný krízový rámec. Českým podnikom bez pomoci štátu hrozí to, že nedokážu konkurovať firmám z krajín, kde už vlády kompenzácie zaviedli. Pre ČTK to v utorok (2.8.) povedala hovorkyňa Potravinárskej komory ČR Helena Kavanová.

PK: Kompenzácie v jednotkách miliárd korún

Mnohým potravinárom bude končiť fixácia cien a môžu sa dostať do existenčných problémov. Česká vláda pritom v pomoci proti zdražovaniu energií dáva pred firmami prednosť domácnostiam, uviedla komora. Čo najrýchlejšie zavedenie kompenzácií požadujú aj poľnohospodári alebo pekári.

Vládu na pomoc podnikom s cenami energií už dlhší čas vyzývajú aj ďalší zamestnávatelia. Naposledy zdôraznili zástupcovia firiem nutnosť zmiernenia dopadov zdražovania energií na júlovej schôdzke ekonomických ministrov. Kompenzácie sú podľa zamestnávateľov jediná cesta, ako možno zdražovanie plynu a elektrickej energie riešiť.

Podľa Potravinovej komory by mohol štát kompenzovať zhruba 30 percent nákladov na energie, čo by firmy museli doložiť ich medziročným rastom. Pri energeticky náročných odboroch by mohol štát podľa komory kompenzovať až 50 percent.

“Pri našich prepočtoch by išlo o nižšie jednotky miliárd českých korún a mohlo by dôjsť k stabilizácii cien potravín,” uviedla Kavanová.

AK ČR: Kompenzácia na základe percenta z úhrady

Agrárna komora ČR upozornila na to, že poľnohospodárom rastú v medziročnom porovnaní náklady až o stovky percent, čo môže spôsobiť existenčné problémy mnohých firiem.

“Nastavenie systému pomoci poľnohospodárom by sme zo strany vlády preto privítali v čo najkratšom termíne. Česká vláda sa môže inšpirovať v iných európskych krajinách, výšku podpory by bolo najférovejšie nastaviť ako kompenzáciu na základe percenta z úhrady preukázateľných zvýšených nákladov na energiu a produkciu danej komodity,” uviedla hovorkyňa Agrárnej komory Barbora Pánková.

Zväz pekárov a cukrárov v ČR tiež požaduje čo najrýchlejšie zavedenie kompenzácií aj vzhľadom na to, že pekárenstvo je odvetvie, ktoré nemá nárok na žiadne dotácie od ministerstva poľnohospodárstva.

Výkonný riaditeľ zväzu Bohumil Hlavatý tiež poznamenal, že šéf rezortu Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na svojom twitteri písal, že kvôli klesajúcim cenám pšenice na svetových trhoch možno očakávať zlacnenie pečiva. Vláda by podľa neho nemala vyzývať pekárov na zlacnenie na základe dát, ktoré v Česku nemajú žiadne opodstatnenie, a zabezpečiť, aby poľnohospodári predávali pšenicu za ceny spomínané ministrom.

Podľa Hlavatého vláda pekárom zatiaľ nijako nepomohla a mnohí z nich museli ukončiť prevádzku alebo sa potýkajú s problémami a pre finančnú situáciu musia stále zdražovať. Zväz tiež vyzval tento týždeň Nekulu na spoločné rokovanie.

“Zväz českých pekárov a cukrárov sa obáva, aby dlhodobá nečinnosť vlády, respektíve ministerstva poľnohospodárstva, neviedla k živelným protestom jednotlivých pekární, preto veríme, že s nami predstavitelia vlády začnú čoskoro rokovať,” dodal.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments