Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny repky rastú a mali by aj do budúcnosti

Ceny repky rastú a mali by aj do budúcnosti
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Zmenou termínu obchodovania na február 2011 došlo k zvýšeniu ceny repky na burze Euronext o približne 10 eur za tonu. Následne po celú prvú dekádu mesiaca november jej cena stúpala a celkovo posilnila o takmer 3,5 percenta, čo v absolútnom vyjadrení znamená o 14 eur za tonu. Na burze BÉT sa obchoduje s termínom dodania august 2011 a cena sa za posledných 10 dní zvýšila o 5,5 eur za tonu.

Cenu repky ťahá nahor malá ponuka z Európy, tlak a rozmach na trhu s ropou, vysoký globálny dopyt po sóji, ako aj nárast exportného potenciálu sóje z USA. Obchody uskutočnené na burze zdvihli cenu tejto komodity o viac ako 40 percent od polovice tohto roka.

Správa USDA ovplyvnila ku koncu týždňa aj repku, tak na burze Euronext, ako aj na burze v Kanade. Podľa analytikov sa nárast cien repky neskončí, pretože jej tomu nedovolí zmenšená plocha výsevu v Európe, ale i globálna produkcia repky, ktorá podľa správy USDA dosiahne len 57,2 milióna ton. Na ceny významne vplýva i stav zásob a tie sú podľa USDA v súčasnosti na dvojročnom minime.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments