Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny repky a obilnín naďalej rastú, najviac raž

Ceny repky a obilnín naďalej rastú, najviac raž
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (7. septembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Predpoklad CBV sa naplnil a ceny potravinárskej pšenice triedy E rástli aj v uplynulých dvoch týždňoch. V súčasnosti dosahujú 187,3 eur za tonu, čo zodpovedá nárastu o 37 eur za posledný mesiac. CBV predpokladá v krátkodobom horizonte ďalší nárast cien a to približne o 5 eur za tonu.

I keď ceny kŕmnej pšenice vo významných obchodných miestach prinajlepšom stagnujú, na Slovensku dochádza podľa CBV k ďalšiemu nárastu cien. Tie sú v porovnaní s 24. augustom 2010 vyššie o približne 10 eur za tonu. CBV predpokladá ďalší, mierny, nárast cien kŕmnej pšenice. Pokiaľ pri potravinárskej pšenici by sme vedeli uviesť, že rozdiely medzi regiónmi Slovensku takmer neexistujú, tak pri kŕmnej pšenici sa pohybujú na úrovni asi 6 eur za tonu. Najlacnejšia kŕmna pšenica je v oblasti stredného Slovenska.

Podľa CBV dosiahli ceny kŕmnej kukurice úroveň 162,5 eur za tonu, čo je len minimálny rozdiel oproti cene z poslednej dekády augusta. Cena by mali v krátkodobom horizonte dvoch týždňov mierne rásť. V dlhodobom horizonte sa očakáva pokles.

O približne 9 eur rástli ceny repky na Slovensku. V nasledujúcich dvoch týždňoch by malo dôjsť k stabilizácii cien. V horizonte troch mesiacov k ďalšiemu nárastu. Ceny v súčasnosti dosahujú 355 eur za tonu, čo je najvyššia úroveň od obdobia, keď začal CBV zasadať. Ceny na konci novembra by mali dosiahnuť približne 370 eur za tonu. Cenové rozdiely medzi regiónmi takmer neexistujú.

Cenová úroveň slnečnice od 24. augusta dosahuje úroveň 320 eur za tonu. Podľa CBV sa bude cena až do konca novembra stále pohybovať v mantineloch 320 – 330 eur za tonu.

Ostatné komodity:

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 168,33 eur za tonu, čo je nárast o približne 5 eur za posledné dva týždne.
V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 150 eur za tonu – za posledné dva týždne nárast cien o približne 17 eur.
V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) – 162,5 eur za tonu, ceny kopírujú úroveň kŕmnej kukurice.
V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien

Raž potravinárska (západné Slovensko) – neuveriteľný nárast cien zo 115,33 eur za tonu na súčasných 177,5 eur za tonu. Ceny narástli o 62 eur a CBV predpokladá ďalší nárast cien, tentoraz na 185 eur za tonu. Ceny raže by sa mali držať na vysokej úrovni aj v dlhodobom horizonte.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments