Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny potravín podľa FAO minulý rok klesli o 7 %

Ceny potravín podľa FAO minulý rok klesli o 7 %
insert_photopolnoinfo.sk

Hrozba potravinovej krízy sa opätovne znížila, keďže ceny potravín vo svete klesli v decembri už tretí mesiac po sebe. Pokles zároveň zaznamenali aj za celý rok 2012. Oznámila to dnes Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá ako dôvod nižších cien potravín uviedla lepšiu koordináciu po kríze spred niekoľkých rokov a zároveň momentálne klesajúci dopyt. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Cenový index potravín FAO klesol v decembri 2012 na 209 bodov z novembrovej úrovne 211 bodov. Najväčšou mierou sa pod to podpísalo zníženie cien obilnín, olejov a tukov.

Za celý rok 2012 poklesol index o 7 %, keď jeho priemerná hodnota dosiahla 212 bodov. Najväčšie zníženie zaznamenali ceny cukru o 17,1 %, ďalej mliečnych výrobkov (14,5 %) a oleja (10,7 %).

Situácia je tak podstatne lepšia než v polovici minulého roka, keď FAO ešte varovala pred možnou novou potravinovou krízou. V tom čase ceny začali v dôsledku extrémnych výkyvov počasia vo viacerých oblastiach sveta výrazne rásť. Najviac ich ovplyvnili najväčšie sucho v USA za posledných 50 rokov, ako aj sucho v Austrálii a Rusku a na druhej strane dlhotrvajúce dažde v Brazílii.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
12. január 2013 11:09

Nie je to náhodou tak, že končí záručná doba na preplnené sklady potravinárskych oligarchov a treba sa to zbaviť? Trh chudoby sa posilňuje rýchlo a treba to využiť?