Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín a olejnín na Slovensku

Ceny obilnín a olejnín na Slovensku
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

V utorok (13. novembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

„V cenách obilnín aj olejnín sa v súčasnosti zásadný výkyv nekoná. Situácia na trhu je vo fáze očakávania producentov, či sa zvýšia ceny a obchod je utlmený. Tento vývoj by sa mohol zmeniť v mesiaci december pred ukončením hospodárskeho roka,“ uviedol Pavol Scholtz, predseda Burzovej komory Komoditnej burzy v Bratislave.

Aktuálna cena potravinárskej pšenice triedy E dosahuje 232,57 eur za tonu. Je to mierny nárast cien oproti ostatnej správe CBV a vrátenie sa na cenovú úroveň z pred mesiaca. Do krátkodobej budúcnosti sa počíta s cenou 236,4 eur za tonu. Dlhodobý predpoklad hovorí o cene 244,5 eur za tonu.

Kŕmna pšenica zhodnotila výraznejšie, ako chlebová obilnina, a to o 2,29 eur za tonu. Aktuálna cena dosahuje 208 eur za tonu a predpoklad o dva týždne hovorí o cene 211,6 eur za tonu. Cena o tri mesiace by mala dosiahnuť 216,57 eur za tonu. Súčasná cena kŕmnej pšenice je najvyššia za posledný rok.  

Za 219 eur za tonu sa speňažuje kŕmna kukurica. Jej cena za posledný mesiac nepodlieha významnejším výkyvom. Do budúcnosti sa počíta s miernym nárastom cien na 221,6 eur za tonu a neskôr na 227 eur za tonu.

Repku poľnohospodári zhodnocujú za 482,17 eur za tonu, čím sa jej cena vracia na úroveň z pred mesiaca, keď došlo k prudkému oslabeniu cien tejto olejniny. Budúcnosť by mala priniesť ďalší nárast cien. O dva týždne na 486,5 eur za tonu a o tri mesiace na 496,17 eur za tonu.

Slnečnica sa podľa CBV speňažuje za 465 eur za tonu, čo je o takmer 6 eur viac, ako pred dvoma týždňami. Odhady hovoria, že ceny budú rásť aj v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch. O dva týždne na úroveň 468,17 eur za tonu a o tri mesiace 476,67 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments