Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ceny neklesnú, dopyt zostane vysoký

Do roku 2015 by mal dopyt po obilninách v Európskej únií vzrásť približne o 10 percent a po olejninách až o 50 percent. Dôvodom tak výrazného nárastu je aj využitie olejnín ako biopalív.

Svedkami nárastu dopytu, budeme ale pri všetkých komoditách rastlinnej výroby. Ponuka, podľa profesora Witzkeho z berlínskej Humboldtovej univerzity, bude rásť pomalšie. Tento odborník na stretnutí v Bratislave ďalej uviedol, že nárast dopytu, ktorý nie je krytý ponukou, bude mať za následok zvýšenie cien základných rastlinných komodít. Najviac by mali vzrásť ceny olejnín, a to až o tridsať percent.

Na seminári ďalej odznelo, že poľnohospodárstvo by malo zopakovať zelenú revolúciu. Je totiž nevyhnutné, aby sa v nasledujúcich tridsiatich až štyridsiatich rokoch zdvojnásobila produkcia. Tento krok musí ísť ruka v ruke s úsporami energii, zavádzaním druhej generácie biopalív, ale aj pestovaním biotechnologických plodín. Poľnohospodárstvo totiž patrí k odvetviam, ktoré majú väčší podiel na produkcií skleníkových plynov ako doprava, alebo priemysel.

„Vzostup produktivity je kľúčom k svetovej potravinovej sebestačnosti. Môžeme ju dosiahnuť jedine intenzifikáciou, šľachtením, správnou ochranou rastlín, poľnohospodárskym výskumom, ale aj ďalším vzdelávaním. Produktivita práce bola v minulosti hlavným zdrojom rastu výnosov. Jej prírastok sa ale v súčasnosti stále znižuje,“ upozornil profesor Witzke.

Autor článku: red
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments