Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice zlomili dvojročný rekord

Ceny kukurice zlomili dvojročný rekord
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Na dvojročné maximum sa začiatkom minulého týždňa vyšplhala kukurica na burze CBOT. Dosiahla úroveň takmer 165 eur za tonu pre termín obchodovania december. Cena na tejto burze síce ku koncu týždňa oslabila, ale aj tak v porovnaní so začiatkom mesiaca zhodnotila o viac ako 20 eur. Celotýždenný rast bol minimálny, len asi 0,5%. Burza EURONEXT síce v priebehu týždňa oslabila, ale aj tu je viditeľný rast v porovnaní so začiatkom mesiaca a to o 9 eur. Celotýždňový pokles je asi 3 percentá. Burza BET dosiahla taktiež k 12.10. maximum, keď sa cena vyšplhala na úroveň z predchádzajúceho mesiaca. Burza v Budapešti ale týždeň uzatvárala s poklesom o približne 40 eurocentov.

Príčinou rastu cien na začiatku minulého týždňa je obava zo zníženia stavu zásob, ktorá bola prezentovaná v správe USDA. Zníženie stavu zásob na úroveň roku 1996 a rast dopytu po tejto komodite spolu s poklesom produkcie v USA okamžite ovplyvnili cenu na trhu. Koniec týždňa sa niesol v znamení oslabenia ceny kukurice vďaka informácii ohľadne zberu tejto plodiny v USA. Podľa USDA je momentálne veľmi priaznivé počasie a tak sa farmárom darí celý zber urýchliť a dosiahnuť tak úroveň viac ako 50 % . Na cenu vplýva aj neustále posilňujúci dolár, ktorého hodnota sa pohybuje k 1,4 dolára za euro.

Úroda kukurice v susednom Maďarsku sa nateraz javí veľmi dobre. Malo by sa jej urodiť len o málo menej ako minulý rok, a to 7,4 mil. ton. Cena bude tento rok navýšená o náklady na sušenie, lebo jej vlhkosť je vplyvom počasia vyššia.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments