Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny kukurice v januári nabádajú k ďalšiemu optimizmu

Ceny kukurice v januári nabádajú k ďalšiemu optimizmu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena kukurice v priebehu mesiaca január posilnila na burze CBOT v Chicagu o viac ako 3,6 % a jej maximálna cena bola 194 eur za tonu. Burza EURONEXT v Paríži poklesla o necelé jedno percento a maximálne hodnoty dosiahla v strede mesiaca a to viac ako 240 eur za tonu. V porovnaní s mesiacom december je to ale nárast o viac ako 20 eur za tonu. Najviac rástla burza BÉT v Budapešti, ktorá dosiahla posilnenie o viac ako 9 percent. Burza vo Viedni sa za posledné dva týždne pohybuje v rozpätí 219-224 eur za tonu.

Nový posun smerom nahor pre cenu kukurice priniesla aj januárová správa USDA, ktorá pre USA upravila prognózu produkcie kukurice znova smerom nadol. Pokiaľ v decembri bola predpoveď pre USA 318,5 mil. ton, januárová prognóza produkcia by sa mala pohybovať na úrovni 316,2 mil. tony, čo je oproti rekordnej úrode z roku 2009 zmena o 16,4 mil. ton.

Najväčšie starosti robí podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva stav zásob, ktorý je podľa nich najnižší od polovice deväťdesiatych rokov a mal by dosiahnuť len 18,9 mil. ton pre USA a 127 mil. ton globálne. Pre porovnanie s rokom 2009-2010 je to pre USA pokles o 56,4 percenta.

Čína ako druhý najväčší producent a spotrebiteľ tejto komodity, podľa správy USDA, má záujem navýšiť svoje zásoby a tým pádom by sa mohli celosvetové zásoby znížiť o 20 mil. ton . Americkí analytici znížili aj exportný potenciál oproti roku 20009/2010 z 93 mil. ton na 90,9 mil. ton.

Cenou kukurice hýbu v poslednom čase vyhliadky produkcie v Brazílii, ako aj v Argentíne. Kým sa v druhej polovici decembra očakávala vlna zrážok, ktorá by mala úrodu v suchom zmietaných oblastiach zachrániť, situácia sa ku koncu mesiaca opäť zmenila. Zrážky hlavne v Argentíne, ktorá je významným producentom, nepodporili rast a kvalitu výsevných plôch. Produkcia preto ostáva stále otázna. USDA znížili vo svojej januárovej správe produkciu pre Argentínu o 1,5 mil. tony na 23,5 mil. ton. Výsledky produkcie z týchto dvoch krajín sú momentálne pod drobnohľadom investorov, ktorí dúfajú v pomoc zmiernenia súčasného napätia na trhu aj čo sa ceny ropy momentálne týka.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments