Ceny pšenice dosiahli v utorok nový rekord a prekonali svoj predchádzajúci vrchol z obdobia potravinovej krízy v roku 2008. To ukazuje, aký vážny vplyv má ruská invázia na Ukrajine na globálne dodávky potravín. Najaktívnejší kontrakt na pšenicu na začiatku utorkového obchodovania v Chicagu vyskočil na 13,635 USD (12,51 eura) za bušel (1 bušel = 35,239 litra). To predstavuje nárast až o 77 % v tomto roku.
Svetové ceny potravín pokračovali v raste aj v novembri, už štvrtý mesiac po sebe, pričom dosiahli nové viac než 10-ročné maximum. Informovala o tom Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), podľa ktorej ich v novembri ovplyvnil najmä zvýšený dopyt po pšenici a mliečnych produktoch.
Zber kukurice sa postupne rozbieha. Štatistický úrad uvádza, že priemerná úroda dosiahne len 7,5 tony z hektára, čím o viac ako tonu zaostáva za rokom 2020. Nižšia je aj oproti päťročnému priemeru. Výpadok v produkcii v tomto roku vykryjú nákupné ceny, ktoré prekonávajú rekordy. Tie však lámu aj ceny energií a práve kukurica je najnáročnejšou plodinou z hľadiska dosúšania na požadovanú vlhkosť.
Svetové ceny potravín aj v septembri vzrástli, už druhý mesiac po sebe, a dosiahli 10-ročné maximum. Oproti rovnakému mesiacu minulého roka boli zhruba o tretinu vyššie. Motorom ich rastu bolo najmä zdraženie obilnín a rastlinných olejov. Ukázali to vo štvrtok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Zreteľne žlté aprílové kvety upútajú na našich poliach každého. Aj ten, kto sa poľnohospodárstvu vôbec nerozumie, dokáže celkom presne identifikovať plodinu, ktorej patria. Pred vyše rokom si ich všimol aj vtedy najvyššie postavený muž agrorezortu Ján Mičovský. S repkou a jej pestovateľmi začal slovný súboj. Dnes na tlačovej konferencii zväzu výrobcov krmív odznelo, že táto laickou verejnosťou nenávidená plodina je paradoxne najziskovejšou komoditou nášho poľnohospodárstva. Dokonca ceny, ktoré aktuálne dostáva slovenský roľník za repku sú vyššie, ako tie, ktoré vykazuje pre repku najdôležitejšia komoditná burza v Paríži.
Ceny repky na parížskej burze MATIF, čo je jedno z najdôležitejších svetových trhovísk, sa koncom apríla 2021 dostali na rekord, 680 eur za tonu (17 685 Kč), povedal ČTK hovorca Poľnohospodárskeho zväzu ČR Vladimír Pícha. Prezident Agrárnej komory ČR Jan Doležal uviedol, že očakáva nárast cien pre spotrebiteľov, pravdepodobne tak zdražejú repkové oleje.
Najkomentovanejšie za 7 dní