Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny by úroveň z pred troch rokov dosiahnuť nemali

Ceny by úroveň z pred troch rokov dosiahnuť nemali
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Budúci cenový vývoj obilnín je podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) zložitý, ale žiadna z prognóz, ktoré mala komora možnosť posúdiť, nepočíta s ich rastom až na úroveň pred tromi rokmi.

“Pri pšenici najnovšie odhady uvažujú s možným miernym rastom ceny, ale aj v tomto prípade platí, že s ustálením situácie možno počítať až po tom, keď budú známe údaje o skutočných výsledkoch, teda nie iba odhadoch tohtoročného zberu úrody v rozhodujúcich produkčných krajinách sveta,” uviedol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Nedávna porada profesijných zväzov, zástupcov Ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR i zainteresovaných bánk na pôde SPPK konštatovala, že napriek očakávanej nižšej produkcii sa na Slovensku urodilo dostatok potravinárskeho obilia.

“Bude však záležať od spracovateľov, akú nákupnú stratégiu zvolia, či si zakontrahujú potrebné zásoby doma, alebo ich budú dopĺňať postupne aj s rizikom, že neskôr budú odkázaní na dovozy,” konštatoval.

Jedným z kľúčových faktorov je totiž otvorenosť trhu v rámci členských krajín EÚ, ktorá neovplyvňuje len cenotvorbu, ale aj konkrétne tovarové toky.

“V jej dôsledku sa začal obilný trh hýbať aj u nás a obchodníci ponúkajú pestovateľom aktuálne ceny s tým, že tovar chcú pravdepodobne vyviezť. To, či sa teda bude obilie na Slovensko aj dovážať, o tom rozhodne konkrétna obchodná stratégia jeho spracovateľov,” uviedol Nemec.

Z hľadiska celkových objemov produkcie by import nemusel byť potrebný, ale pri spomínanej otvorenosti trhu ho nemožno vylúčiť.

Pripomenul, že takéto stanoviská poskytovala SPPK médiám, avšak nie vždy boli presne interpretované. Médiami prezentované a podľa neho nie vždy presne interpretované vyjadrenia predstaviteľov SPPK hovorili síce o zdražovaní zrnín o desiatky percent, avšak v skutočnosti ide len o medziročné porovnanie, vzťahujúce sa na vlaňajšie veľmi nízke ceny.

Súčasné ceny obilnín, ktoré sa ešte budú pravdepodobne meniť, nie sú podľa hovorcu SPPK dôvodom na paniku z hľadiska dramatického zdražovania potravín v SR.

“Ich ceny by síce mali vzrásť, ale rozhodne nie o 20 až 25 %, ako sa objavilo v niektorých masovokomunikačných prostriedkoch,” konštatoval Nemec.

Prirodzenú rozkolísanosť agrárneho trhu podľa Nemca v ostatných rokoch zvyšujú klimatické zmeny a z nich vyplývajúce čoraz väčšie výkyvy počasia. Aj preto považuje SPPK za potrebné komplexne riešiť problematiku riadenia rizík poľnohospodárskej výroby vo všetkých jej súvislostiach. Z jej pohľadu bude kľúčové predchádzať dramatickým výkyvom na trhu, z ktorých zvyčajne neprofitujú poľnohospodári ani spotrebitelia, ale niekto iný. Ide teda nielen o zabezpečovacie mechanizmy vo vzťahu k producentom, ale aj o tvorbu, monitorovanie a nakladanie so zásobami rozhodujúcich rastlinných komodít.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments