Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Cena vyššia, suroviny menej

Cena vyššia, suroviny menej
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stav dojníc na Slovensku klesá kontinuálne od začiatku deväťdesiatych rokov. Ani rok 2023 v tomto nebol výnimkou. Dojníc máme opäť menej, rovnako tak aj podnikov, ktoré sa venujú ich chovu.

„Počet dojníc za minulý rok opäť klesol, a to približne o 4 tisíc kusov, teda o viac ako 4 percentá. Na Slovensku tak máme len niečo vyše 110 tisíc dojníc. Keď to porovnáme s obdobím pred vstupom do Európskej únie, tak od nášho vstupu klesol počet dojníc o viac ako polovicu,“ uviedla Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Pokles počtu dojníc napriek snahám o zvyšovanie och úžitkovosti v praxi vlani znamenal aj pokles množstva základnej suroviny – surového kravského mlieka.

„Objem vyrobeného surového kravského mlieka na Slovensku v roku 2023 klesol na 807 421,9 ton, čo je o  16,5 tisíc ton menej v porovnaní s rokom 2022. Spracovatelia mlieka mali na výrobu mliečnych výrobkov k dispozícii o 2 pecentá menej suroviny z domácej produkcie. Taký nízky objem vyrobeného surového kravského mlieka sme na Slovensku mali len raz v histórii, a to v roku 2010 po celoeurópskej mliečnej kríze,“ uviedol Slovenský mliekarenský zväz vo svojej tlačovej správe.

Stále v strate

Pokles stavu dojníc na Slovensku je kontinuálny a stále sa ho nedarí zastaviť. Príčin je viacero – od vysokého investičného dlhu v chovoch až po straty, ktoré pri produkcii mlieka chovatelia naďalej pociťujú. Výkupné ceny, napriek tomu, že rastú, stále naplno nepokrývajú náklady na produkciu surového kravského mlieka.

„Čo sa týka investičného dlhu, mnohí naši chovatelia produkujú kravské mlieko v starých maštaliach a nemajú vlastné zdroje na investície, pretože ekonomika chovu stále nejde dobre. Boli roky, keď utrpeli výrazné straty a v takom prípade chovateľ na investície do nových maštalí alebo technológií zdroje nemá. Napokon sa dostane do situácie, keď si povie, že v starých priestoroch nedokáže dosiahnuť úžitkovosť, akú by chcel a jednoducho s chovom skončí,“ dodala M. Štefániková.

Vlani takto chov ukončilo 9 podnikov. Podľa Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka tak na Slovensku zostáva pri chove dojníc a produkcii mlieka už len 328 podnikov.

Cena rastie

K poklesu počtu dojníc vlani došlo aj napriek tomu, že výkupná cena mlieka zo strany slovenských spracovateľov rástla a dostala sa na historické maximum.

„Podľa aktuálnych údajov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka bola nákupná cena surového kravského mlieka za rok 2023 vyššia ako v roku 2022, a to o 2,46 percenta. Mliekarne zaplatili vlani prvovýrobcom za vyrobené surové kravské mlieko o 1,44 milióna eur viac ako v roku 2022. Na základe oficiálnych štatistík môžeme vyhlásiť práve rok 2023 za rok s historicky najvyššími cenami surového kravského mlieka,“ uvádza Slovenský mliekarenský zväz.

Zvýšenie ceny privítali aj samotní chovatelia. Podľa nich však stále nemožno hovoriť o vyrovnanom hospodárení a stabilizovaní situácie v sektore.

„Náklady stále rastú a rastú výrazne vyšším tempom, ako rastie nákupná cena. Tá bola vlani asi 44 a pol centa avšak náklad je 50 centov na kilogram, takže stále je tam rozdiel. To je dôvod, prečo to v podnikoch prvovýroby z hľadiska ekonomiky a efektívnosti stále nevychádza,“ dodala Štefániková.

To je aj dôvodom, prečo nemožno očakávať pokles cien spracovaného mlieka na pultoch, rovnako ako ani výraznejšie zastabilizovanie stavu dojníc.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jano
Jano
29. február 2024 5:55

Cochvila nam nebude treba ani ministrov podohospodarstva, lebo ti co tam boli doteraz likvidovali rezort. A sprosta Slovač tlieska raz jednym, potom zase druhým. Tlieska svojmu vlastnému pohrebu! A prečo to robi? Vsak píšem, lebo je sprostá!