Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena repky nad 500 eurami za tonu

Cena repky nad 500 eurami za tonu
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Cena repky sa počas celého januára drží na burze EURONEXT nad úrovňou 500 eur za tonu. Síce posilnila len nepatrne a to o 50 centov, cena je ale stabilná. Naopak burza v Budapešti posilnila v priebehu mesiaca január o viac ako 11 percent a to o 10 000 HUF (36 eur). Burza vo Viedni poklesla v priebehu posledných dvoch týždňov v priemere o 7,5 eur za tonu.

V posledných týždňoch dosiahla repka nové maximá pre komoditu z úrody roku 2010. Príčinou sú tak prognózy ohľadne produkcie, ako aj zvýšený dopyt po tejto plodine. Momentálny stav na trhu s ropou, ktorej cena sa vyšplhala ku koncu januára na najvyššiu úroveň za posledné dva roky ovplyvňujú samozrejme aj situáciu na trhu s repkou. Ktorej využitie je i vo forme biopalív. Z toho dôvodu sa v najbližších dňoch neočakáva nejaký výraznejší prepad jej ceny.

Globálna produkcia repky by sa podľa OIL World mala pohybovať na úrovni 58,7 mil. ton, pričom minulý rok to bolo 60,4 mil. ton. Celkové zásoby by mali poklesnúť oproti minulému roku o 4,6 mil. tony na 5,6 mil. ton.

Podľa poslednej správy amerického ministerstva poľnohospodárstva USDA, by sa mala produkcia pohybovať pre rok 2010/2011 na úrovni 58,3 mil. ton. Predpovede boli znížené pre všetky hlavné pestovateľské krajiny okrem Austrálie.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments