Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Cena cukru po zrušení výrobných kvót stále klesá

Cena cukru po zrušení výrobných kvót stále klesá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Cena cukru rok po zrušení výrobných kvót stále klesá. V čase zrušenia kvót sa pohybovala okolo 500 eur za tonu cukru, teraz je okolo 350 eur za tonu. Ako dlho bude cukrová kríza trvať, zatiaľ nie je jasné, povedal ČTK výkonný riaditeľ Zväzu pestovateľov cukrovej repy Čiech Jan Křováček.

„Oficiálne sa teraz cena cukru pohybuje okolo 350 eur za tonu, reálna predajná cena je ale okolo 300 euro za tonu,“ povedal Křováček.

V obchodoch je podľa jeho vyjadrení v ponuke kilogram cukru za 7,50 Kč (0,29 eur). 

„To už neumožňuje zaplatiť cukrovarom ani nejakú záchytnú minimálnu cenu,“ povedal Křováček.

Nízku cenu cukru potvrdzuje tiež hovorca cukrovaru Tereos TTD Jakub Hradiský. Podľa neho mala vplyv na cenu cukru okrem zrušenia kvót tiež svetová nadvýroba.

„Spolu s celkovou nadvýrobou vo svete to viedlo k prepadu cien až o 40-percent v porovnaní s hodnotou pred zrušením kvót. Cukor sa tak u nás teraz obchoduje za rovnaké ceny ako pred 1989, čo je prinajmenšom bizarné, ak zohľadníme nárast cien všetkých vstupov alebo rast cien ostatných základných potravín,“ povedal Hradiský.

Cenu cukru podľa Hradiského ovplyvňuje, koľko je cukrovar schopný zaplatiť za základnú surovinu, a to cukrovú repu.

„Cena repy ovplyvňuje, koľko jej budú pestovatelia ochotní zasiať a vypestovať. A množstvo suroviny ovplyvňuje našu výrobu. Takže v extrémnom dôsledku by cena mohla ovplyvniť aj objem našej výroby,“ povedal Hradiský.

Do tejto chvíle podľa neho ale objem výroby cenou cukru narušený nie je.
Hradiský sa domnieva, že ak bude cukor zlacňovať aj naďalej, neprežije európske cukrovarníctvo ako celok.

„Už teraz je cena pod výrobnými nákladmi, všetky cukrovarnícke spoločnosti tak začínajú generovať stratu. Cena je dokonca taká nízka, že nevyhovuje ani trstinovému cukru, ktorý sa všeobecne vyrába lacnejšie ako repný,“ povedal.

Je tak možné, že niektoré menej konkurencieschopné spoločnosti v Európe budú musieť svoju výrobu utlmovať.

„Pevne veríme, že cukrovarníctvo v Českej republike prežije a vyjde z tejto situácie posilnené, napríklad tým, že sa mu podarí získať nové trhy v deficitných krajinách, ako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a podobne,“ povedal Hradiský.

Zväz pestovateľov cukrovej repy Čiech podľa Křováčka očakáva, že by cena cukru mohla na svoje dno naraziť v polovici alebo koncom budúceho roka. Dovtedy bude zrejme stále klesať.

„Obdobie krízy môže byť aj dvojročné, ale veríme, že v polovici budúceho roka alebo koncom budúceho roka sa to zlomí a posunie nahor,“ povedal Křováček.

Podľa Hradiského by Tereos uvítal, keby boli opäť zavedené nejaké regulácie zo strany Európskej únie.

„Obdobie kvót znamenalo istotu a stabilitu, ale aj nás veľa obmedzovalo vo výrobe. Liberálne prostredie prináša veľkú cenovú volatilitu, lepšie roky sa budú striedať s tými horšími. Na druhej strane máme možnosť ukázať, čo v nás je a že cukor vieme robiť dobre a za dobré ceny,“ povedal Hradiský.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments