Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Burza Budapešť – pokles cien

Burza Budapešť - pokles cien
insert_photo

Vývoj cien na budapeštianskej burze kopíroval situáciu na hlavných svetových burzách s agrokomoditami. Tá bola poznamenaná poklesom cien všetkých sledovaných komodít. Ceny na burze tiež významne ovplyvňoval silnejúci forint, ktorý sa po strmhlavom raste, v priebehu niekoľkých dní, vrátil na hodnoty zo začiatku júla 2009.

Oba spomenuté faktory sa na cenách prejavili negatívne, pričom najväčší pokles ceny počas uplynulého týždňa zaznamenala kukurica – až 9,2%. O 5,6% klesla cena potravinárskej pšenice. Cena repky klesla o 2,5%, pričom ešte do štvrtka zaznamenávala rast – vývoj bol teda priaznivý. Zlom nastal až v piatok, reagujúc tak na vývoj cien na MATIFe, kde cena repky klesala už od stredy (teda s dvojdňovým oneskorením).

Obdobne sa situácia vyvíjala aj v prípade pšenice, kde na pondelkový pokles ceny na burze v Chicagu reagoval MATIF jej utorkovým oslabením o 1 €/t. Cena na burze v Budapešti začala oslabovať až vo štvrtok, ale už podstatne výraznejšie, ako tomu bolo v prípade MATIFu.

Cenový výhľad zatiaľ veľmi optimistický nie je, nakoľko na burze v Chicagu cena pšenice za ostatné dva dni klesla o ďalších 9,5 €/tonu.

Naopak repka opäť zaznamenala mierny nárast (MATIF).

Bratislavská komoditná burza nemá prakticky žiadny vplyv na ceny agrokomodít u nás. Informácie z nej sme vám priniesli pre porovnanie a najmä zohľadnenie dopravných nákladov.

Autor článku: Filip Kľačanský
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments