Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Búrka spôsobila poľnohospodárom škody za stovky miliónov korún

Búrka spôsobila poľnohospodárom škody za stovky miliónov korún
insert_photolexion.cz

Bratislava 18. augusta (TASR) – Škody za stovky miliónov korún spôsobila poľnohospodárom veterná a búrková smršť, ktorá sa západným Slovenskom prehnala v piatok večer a sobotu ráno.

„Agropodnikatelia v okresoch Senica, Myjava, Trnava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín a Ilava hovoria o inferne, ktoré nečakane zasiahlo do ich podnikateľských plánov. Vyčíňanie počasia napríklad zrovnalo so zemou 88 hektárov chmeľníc, pričom rekonštrukcia jedného hektára vyjde minimálne na 500.000 Sk (16.597 eur),“ informoval TASR hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec s tým, že ďalšie škody vznikli pestovateľom na úrode.

Ako uviedol Vladimír Volečko, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) v Trenčíne, úplne zničené alebo znehodnotené je prakticky všetko, čo prírodný živel zastihol na poliach.

„To znamená nezozbierané obilie, repku, chmeľ, ovocie i hrozno. K značným škodám však došlo aj na majetku podnikateľov na pôde, keď vietor postŕhal strechy z poľnohospodárskych budov a skladov. Následne došlo aj k poškodeniu zaparkovanej techniky a uskladneného zrna, na ktoré na viacerých miestach napršalo, takže dochádza k jeho znehodnocovaniu resp. znižovaniu kvality,“ vysvetlil Volečko.

Postihnutí poľnohospodári momentálne spresňujú rozsah škôd, tie musia do 10 dní ohlásiť na regionálnom pracovisku Pôdohospodárskej platobnej agentúry, aby nestratili nárok na úhradu priamych platieb v plnej výške.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: lexion.cz

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments