Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Britskí ekológovia sú znepokojení. Zanikajú jabloňové sady

Britskí ekológovia sú znepokojení. Zanikajú jabloňové sady
insert_photopolnoinfo.sk

„Počet jabloňových sadov, ktoré sú také typické pre Veľkú Britániu, za posledných 50 rokov poklesol takmer o 60 %,“ uviedol Národný fond pre ochranu biologických druhov (PTES), ktorý zároveň vyzýva dobrovoľníkov, aby pomohli vytvoriť vo Veľkej Británii prvú mapu, na ktorej budú zaznačené všetky jabloňové sady v krajine.

Ekológovia chcú pomôcť zachrániť biodiverzitu (biologickú rozmanitosť) rôznych druhov ovocných sadov, v ktorých nachádzajú priaznivé podmienky pre svoj život rôzne rastliny a živočíchy. Odborníci tiež vyzývajú obyvateľov, aby kupovali ovocie vyprodukované vo Veľkej Británii, a tak podporili domácich pestovateľov.

PTES zostavuje aj zoznam ovocných sadov v celej krajine.
Šéf PTES Jill Nelson povedal, že prirodzené miesta, nevyhnutné pre život živočíchov, sa postupne vytrácajú, a to dôsledkom intenzifikácie poľnohospodárstva, používaním hnojív a ekonomického súperenia na svetovom trhu.

„Tým, že zanikajú tradičné jabloňové sady, strácame aj mnohé druhy pôvodných anglických jabloní, ale aj tradícií, zvykov, znalostí a rôznych druhov živočíchov, ktoré majú svoj domov v sadoch, a je ich takmer dvetisíc“ povedala koordinátorka projektu Anita Barrow.

PTES plánuje v priebehu troch rokov vytvoriť zoznam jabloňových sadov.
Do projektu sa pustili po skončení dvojročného pilotného výskumu, počas ktorého preskúmali 3,5 miliónov hektárov. Vďaka nemu vyznačili na mape 14 807 ovocných sadov v 9 grófstvach.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments