Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Z domova

Bratislava hlási lepšie ceny ako Paríž! Na slovenskú repku čaká Európa

Bratislava hlási lepšie ceny ako Paríž! Na slovenskú repku čaká Európa
insert_photoTASR/AP

Zreteľne žlté aprílové kvety upútajú na našich poliach každého. Aj ten, kto sa poľnohospodárstvu vôbec nerozumie, dokáže celkom presne identifikovať plodinu, ktorej patria. Pred vyše rokom si ich všimol aj vtedy najvyššie postavený muž agrorezortu Ján Mičovský. S repkou a jej pestovateľmi začal slovný súboj. Dnes na tlačovej konferencii zväzu výrobcov krmív odznelo, že táto laickou verejnosťou nenávidená plodina je paradoxne najziskovejšou komoditou nášho poľnohospodárstva. Dokonca ceny, ktoré aktuálne dostáva slovenský roľník za repku sú vyššie, ako tie, ktoré vykazuje pre repku najdôležitejšia komoditná burza v Paríži.

Mimoriadny nárast cien

„V Európskej únii sa medziročne zvýšili plochy repky olejnej o tri percentá. Najvýraznejšie stúpli v Poľsku a v Rumunsku. Očakávame úrodu v EÚ na úrovni 16,9 milióna ton,“ informuje Jozef Rebro, predseda revíznej komisie krmovinárskeho zväzu.

Poľsko sa podľa citovaného obchodníka s agrokomoditami stalo už najväčším európskym pestovateľom repky. Európska únia je aj napriek nárastu výmer osiatych repkou závislá na jej dovoze. Ročne jej na starý kontinent prúdi najmä z Kanady, Ukrajiny a Austrálie približne šesť miliónov ton. Väčšia časť európskej repky smeruje do potravinárskeho priemyslu a približne 40 percent sa spracováva ako obnoviteľný zdroj energie. Primiešava sa do pohonných hmôt.

„Európska únia v minulosti rozhodla o alternatívnych, trvalo udržateľných palivách. Dnes otáča svoju víziu a vytvára obmedzenia na pestovanie repky. Tie krajiny, ktoré sa príliš orientujú na ochranu životného prostredia, obmedzeniami znižujú nárast tržieb pre svojich poľnohospodárov,“ myslí si Jozef Rebro.

Najmä v tomto roku pritom hovoríme o veľmi slušných sumách, ktoré história ostatných rokov nepamätá. Cena repky na parížskej burze dosiahla v dvadsiaty júlový deň 533 eur za tonu. V rovnaký deň roka 2020 bola jej burzová hodnota na úrovni 384 eur za tonu. Ak si porovnáme výsledky 20. júla od roku 2015 až do minulého roka, tak interval za ktorý sa repka obchodovala bol od 360 do 388 eur za tonu.

Na Slovensku približne 540 až 550 eur za tonu

„Aktuálne hovoríme o historickom náraste cien, aký sme tu ešte nemali. Skok sme zažili nie len z hľadiska burzy, ale aj fyzického trhu,“ upozorňuje Jozef Rebro.

Po týchto slovách sme dlhoročného obchodníka s agrokomoditami vyzvali, aby upresnil, aká je aktuálna cena repky u nás.

„Na Slovensku sú ceny repky od kombajnu vyššie, ako ceny na burze v Paríži. Naše ceny sú na úrovni 540 eur za tonu,“ hovorí obchodník.

Prezentované číslo Jozefom Rebrom nám upravuje roľník z okresu Nové Zámky, ktorý v ostatných dňoch uzatvoril zmluvu so slovenským spracovateľom. Za repku inkasoval 550 eur za tonu. To znamená, že rozdiel medzi burzovou a aktuálnou slovenskou trhovou cenou je ešte výraznejší, čo je v prospech domáceho roľníka.

Narúša to tak jednoduchý vzorec, ktorý majú slovenskí agropodnikatelia hlboko zapísaný v pamäti v súvislosti s výpočtom cien repky. Ten znie asi tak, že burzová cena v Paríži s odpočítanými dopravnými nákladmi vo výške asi 30 eur za tonu sa rovná trhová cena repky na Slovensku.

Priemerná úroda bude 2,85 ton z hektára

„Každý spracovateľ chce mať dostatočné zásoby pre svoju výrobu. Repka v Maďarsku, na Slovensku a v Rumunsku je pritom zberaná ako prvá v regióne a preto je žiadaná. Ak na Slovensku máme aktuálne pozberaných 94 percent výmer repky, tak v Českej republike je pokosená len štvrtina osiatych plôch,“ vymenúva Jozef Rebro.

Slovenskí poľnohospodári so zberom pomaly končia a tohtoročné ceny ich museli nadchnúť. Nepriaznivé je snáď len to, že pokiaľ výmery v EÚ mierne stúpli, na Slovensku došlo k medziročnému zníženiu pestovateľských plôch repky o takmer 6 percent. Aj priemerné úrody u nás nie sú rekordné.

„Odhadujeme, že priemerná úroda bude 2,85 ton z hektára a produkcia repky na Slovensku dosiahne 390 tisíc ton,“ hovorí Jozef Rebro.

Pestovanie repky je, a pravdepodobne aj bude, stále náročnejšie. Napríklad úplný zákaz neonikotinoidov či obmedzenie insekticídov výraznejšie preveruje schopnosti agronómov. Tieto obmedzenia na jednej strane zvyšujú náklady na pestovanie a zároveň majú nepriaznivý vplyv na priemerné úrody.

Ak budú ceny repky okolo 450 eur za tonu, poľnohospodári budú mať záujem ju pestovať,“ myslí si Jozef Rebro.

Ten má informácie, že Poľsko, Rumunsko a najnovšie aj Maďarsko sa pripravujú na ďalšie zvyšovanie plôch repky. Odhadovanie jej budúcich cien nemá zmysel. Realitu preverí až situácia na svetových trhoch. Aj tú súčasnú ovplyvnila najmä skutočnosť, že disponibilné zásoby rastlinných komodít v niektorých štátoch sú rizikovo nízke, čo súvisí s pandemickou situáciou vo svete.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments