Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Becík rokuje o Spoločnej poľnohospodárskej politike vo Francúzsku.

Becík rokuje o Spoločnej poľnohospodárskej politike vo Francúzsku.
insert_photoMP SR - foto z tlačovej konferencie ministra pôdohospodárstva

Bratislava 22. septembra (TASR) – O budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky (Spp) po roku 2013 rokuje v rámci neformálneho zasadnutia Rady ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva EÚ vo francúzskom Annecy aj minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík.

“Spoločná poľnohospodárska politika potrebuje mať jasnú stratégiu a dlhodobú víziu, preto SR oceňuje iniciatívu predsedníctva o nastolenie diskusie o budúcnosti Spp po roku 2013,” uvádza Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR a dodáva, že SR považuje za kľúčový princíp, na ktorom by mala byť založená nová politika po roku 2013, a to princíp rovnosti príležitostí pre všetkých poľnohospodárov EÚ.

“Preto Slovensko podporí len tie zmeny v Spp, ktoré zabezpečia po roku 2013 rovnakú východiskovú základňu pre všetkých farmárov EÚ-27. SR ďalej zásadne nesúhlasí s krátením finančných prostriedkov určených pre poľnohospodárstvo a nepodporuje automatické rozpočtové úspory, ak sa preukáže, že vložené prostriedky občanov EÚ nájdu efektívne uplatnenie v ekonomických, sociálnych a environmentálnych záujmoch EÚ v rámci Spp,” vysvetľuje rezort pôdohospodárstva.

Ako pokračuje MP SR, Slovensko je za zachovanie prísnych hygienických a environmentálnych noriem za účelom zabezpečenia produkcie kvalitných potravín v ekologicky čistom prostredí.

“Slovensko považuje za potrebné venovať viac pozornosti riadeniu rizík nielen prírodných, ale aj tých, ktoré spôsobujú prirodzenú nestabilitu poľnohospodárskych trhov. Slovensko takisto považuje za potrebné podporiť investície do vývoja nových technológií, ktoré by prispeli k využívaniu produkčných metód šetrných k životnému prostrediu,” poznamenáva rezort s tým, že požiadavku na úplné odviazanie podpôr od produkcie pokladá za legitímnu za podmienky produkcie verejných tovarov a služieb.

Tomu podľa MP SR zodpovedá presun platieb z prvého do druhého piliera Spp, ktorý by mal byť akcentovaný nie ako pilier podpory, ale ako pilier platby za verejné služby poľnohospodárov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: MP SR - foto z tlačovej konferencie ministra pôdohospodárstva

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments