Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z ekonomiky

Becík: Podpora predaja zavedením daňovej licencie

Becík: Podpora predaja zavedením daňovej licencie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Stanislav Becík, bývalý minister pôdohospodárstva a predseda ZAD Dvory nad Žitavou nám poslal zaujímavý návrh na podporu domácej regionálnej produkcie. Dokument uverejňujeme v znení, ako sme ho obdržali.

Návrh na zavedenie daňovej licencie na predaj prebytku poľnohospodárskych produktov
(Základná verzia)

Predmet dane:

Predaj prebytku poľnohospodárskych produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu na vlastnom dvore alebo v tržnici producentom týchto produktov. Ide o maloproducentom dopestované a dochované produkty, ako sú: ovocie, zelenina, hrozno a ich spracované produkty.

Ďalej vodná a hrabavá hydina v živom stave, alebo opracovaná, mlieko a výrobky z neho, mäso z hospodárskych zvierat a výrobky z nich, ktoré boli vyprodukované z nadprodukcie producenta (pestovateľa, alebo chovateľa, ktorý je zároveň ich spracovateľom a predajcom).

Charakteristika dane:

Producent prebytku poľnohospodárskych produktov sa môže uchádzať o daňovú licenciu na ich predaj. Držiteľ takejto licencie nevedie účtovníctvo a jeho daňové povinnosti voči štátu vyplývajúce z uvedeného predaja sú zaplatením licencie splnené. Uchádzač o daňovú licenciu musí spĺňať nasledovné podmienky:

– Je producentom prebytku poľnohospodárskych produktov dopestovaných, alebo dochovaných bez podpory štátu. To znamená bez podpory na pôdu, na plodinu a na dobytčie jednotky.

– Ponúkané produkty musia pochádzať výlučne z jeho produkcie a musia spĺňať všetky parametre vhodnosti týchto produktov na potravinové účely.

– Produkčné a predajné aktivity musí vykonávať vo vlastnom mene (nesmie byť anonymný).

Platnosť daňovej licencie je jeden rok a jeho uvádzacia cena činí 500 €.

Hlavné prínosy:

– Efektívnejšie využitie existujúceho potenciálu krajiny. To znamená lepšie využitie dvorov, záhrad, nevyužitých chovateľských zariadení, opustených budov v obciach po bývalých roľníckych družstvách, nevyužívané plochy v intravilánoch a extravilánoch, atď.

– Vylepšenie príjmovej situácie vidieckeho obyvateľstva a zníženie jeho nezamestnanosti.

– Zvýšenie ponuky zdravých a čerstvých potravín domáceho pôvodu.

– Zvýšenie konkurencie na trhu potravín s pozitívnym vplyvom na ich kvalitu a ceny.

Možné riziká a dopady:

Z realizácie návrhu nevyplývajú žiadne priame riziká. Má kladný vplyv na rozpočet verejnej správy. Na základe predbežného odhadu môže priniesť do štátneho rozpočtu okolo 15 mil. € (3000 miest a obcí po 10 záujemcov o tento spôsob predaja). Má pozitívny vplyv na podnikateľské, sociálne a životné prostredie a nemá žiaden vplyv na informatizáciu spoločnosti.

Vzťah k Programovému vyhláseniu vlády Slovenskej republiky:

Prispieva k plneniu PVV najmä v oblasti rozvoj vidieka, zvýšenia sebestačnosti Slovenska v základných potravinách a potravinovej bezpečnosti a zlepšovania životných podmienok vidieckeho obyvateľstva.

Autor článku: Stanislav Becík - ZAD Dvory nad Žitavou
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ni
ni
8. marec 2016 19:50

Takze dan pre zahradkarov????

L.D.
L.D.
9. marec 2016 8:00

Pekná myšlienka, lenže… svet už nie je taký ako kedysi, ľudia by si určite našli spôsoby ako zarobiť aj za cenu, že oklamú (viď ovocie na tržnici v BA, ktoré nepochádza zo slovenských záhrad). A potom – kto bude zodpovedný za hygienu a zdravotnú bezpečnosť takýchto výrobkov? No napokon si… Celý komentár »

Ingrid Löfflerová
Ingrid Löfflerová
9. marec 2016 11:07

Ako môže daň priniesť vylepšenie príjmovej situácie obyvateľstva? Alebo zlepšenie čohokoľvek? A nebudú môcť brať dotácie na pôdu? To je ďalší prínos k zlepšeniu finančnej situácie? Je to fakt daň pre záhradkárov. Úžasne prínosné.

G.S.
G.S.
9. marec 2016 18:28

Ten chlap sa s koňom zrazil? Aké prebytky pri dani 500 €? To už jedine riadny výrobca vo veľkom. Veď tá licencia by mala zmysel jedine pri rovnakej alebo vyššej dani pri predaji s dokladmi. A to znamená od čistého zisku po odpočítaní nákladov na úrovni minimálne 2600 €. Toto… Celý komentár »

ni
ni
9. marec 2016 18:54

Presne…s konom sa zrazil…a este je ten pachatel aj na fotke :-)))))

jm
jm
10. marec 2016 16:53

Toto je skôr návod ako chudákovy ukradnúť stoličku spod zadku ako pomoc pre toho už chudáka. Skôr by pomohlo odbúranie rôznych obmedzení.

Igor
Igor
14. marec 2016 11:28

kde zobral Becík také majetky ?

Anonym
Anonym
14. marec 2016 17:18

Re: Igor: To este za Meciara sa nabalil.