Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Becík: Opatrenia na riešenie krízovej situácie v odbyte mlieka

Becík: Opatrenia na riešenie krízovej situácie v odbyte mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tlak na vyšší výkon je tlak na vyššiu spotrebu a nižšiu životnosť. A je jedno, či je to traktor, alebo krava. Vysoké obrátky nielen zvyšujú náklady na jednotku výkonu, ale najmä znižujú životnosť stroja, alebo zvieraťa.

Chovy dobytka podliehajú zvýšenej podpore na dobytčiu jednotku aj s opatreniami, ktoré znevýhodnili podhorské oblasti dotáciami na plochu a tieto boli presunuté na podporu stavov dobytka cez dobytčie jednotky (DJ). Cenové výkyvy v odbyte mlieka majú celoeurópsky charakter a v tomto smere je dôležité pri masívnej podpore pôdohospodárstva, orientovať sa aj na hľadanie vnútorných východísk, a to znižovania produkcie mlieka, ale nie na úkor stavov, ale na úkor dennej úžitkovosti (nižšej produkcie pri nižších nákladoch a dlhšej životnosti kráv).

Aj samotný náklad 40 centov na liter surového kravského mlieka, na ktorý poukazuje odbytové družstvo Sever, svedčí o vysokých vložených nákladoch na produkciu jedného litra mlieka, ktorá sa s ťažkosťami a najmä so stratou pri súčasných realizačných cenách realizuje.

Preto je potrebné prijať účinné opatrenia na úrovni Ministerstva pôdohospodárstva, Zväzu prvovýrobcov mlieka a chovateľov kráv s TPM :

– Upozorniť chovateľov na hľadanie riešení znižovania nákladov v chovoch (aj prechodom na chovy menej náročných pôvodných plemien dobytka), s podmienkou budúcich štátnych pomocí najmä pri udržaní a zvyšovaní stavov dobytka s kombinovanou úžitkovosťou (produkcia: mäso-mlieko).

– Viac a efektívnejšie využívať potenciál domácej krmovinovej základne objemového a jadrového krmiva, zodpovedajúcej chovanému typu dobytka. Vylúčiť pre znižovanie nákladov vo výrobe mlieka nákup vysokoenergetických a drahých komponentov pre zvyšovanie výroby mlieka (sója, bavlník, glutén, drahé lieky atď.).

– Pri menej produkčných plemenách využívať pás zeleného krmiva počas letných mesiacov a tým v maximálnej miere eliminovať náklady na kŕmny deň a na jednotku produkcie – mäso, mlieko.

– Skončiť s argumentáciou 0,40 centov náklad na liter mlieka, ktorý je neopodstatnený a pri súčasnej podpore priamymi dotáciami a jednorazovej podpore odvetia dobytka štátom, neobhájiteľný aj v porovnaní s producentmi mlieka iných štátov EÚ.

– Postupne prejsť na masívnu podporu v chove kráv s TPM na podporu pracovnej sily, vylúčiť navrhované podpory na produkciu mlieka, pretože v tom prípade by boli dotácie cielene orientované najmä na dovozové intenzifikačné faktory a nie na rozvoj vidieka v tvorbe pracovných síl v chovoch dobytka.

Nezabudnúť, že vysoká intenzifikácia v poľnohospodárstve a najmä v chove dobytka je ekonomicky a ekologicky veľmi riskantná.

Dvory nad Žitavou, 1. marca 2016

Autor článku: Stanislav Becík - predseda ZAD Dvory nad Žitavou
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
14 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
realista
realista
1. marec 2016 20:44

Tolko mudrych zainteresovanych ked nastane problem uz aj mudruju co treba robit ale pytam sa preco ked mali kluce od ministerstva nic podstatne neviriesili lebo mliekova politika vzdy ostane akesi tabu lebo mu nikto nerozumie ale treba si priznat ze bez podpory to nepojde ale vyraznej a taktiez politiky EU… Celý komentár »

Jano
Jano
1. marec 2016 23:28

Pan exminister, vsetci vieme, ako to myslis, ale – je mi luto, tadialto cesta nevedie. Je to na sirsiu diskusiu, az seminar, lebo suvislosti su ovela zlozitejsie. Toto vsak nie je “europska” cesta, kde nikto-nikomu NIC nedaruje, ale cesta, ci sposob, ako mat kravicku vsade (co tiez nie je zla… Celý komentár »

Gabo z vacsej farmy
Gabo z vacsej farmy
2. marec 2016 7:32

Je treba rozlisovat medzi chovmi konkurencieschopnymi a tymi pre potesenie a dobry pocit.

videl som
videl som
2. marec 2016 8:22

v Usa funguje system jednoducho “stat garantuje cenu mlieka za liter 50 centov a je vymalovane ked je trhova cena nizsia doplati a ked vysia trhova nedoplaca a netreba tu nejake tribunove prejavy

Florida
Florida
2. marec 2016 8:55

“Videl som” – videl si dobre.

realista
realista
2. marec 2016 9:36

p. exminister kde oni boli keď kvóty na mlieko sa rušili ????

Marian Železník
Marian Železník
2. marec 2016 9:39

Spochybňovať náklady 40 centov na l mlieka je útek od reality. Ak niekto má 35 beriem aj keď pochybujem. Aj v tomto prípade je strata 7 centov . Pri priemernej úžitkovosti 7000 l je strata na dojnicu 490 €. Cena plus podpory na dojnicu nepokryjú náklady. Podpory na plochu do… Celý komentár »

Daniela
Daniela
2. marec 2016 11:55

úžitkovosť 4000 litrov mlieka – pán exminister, ľudia budú robiť za menej ako minimálnu mzdu či ako.

Farmer
Farmer
2. marec 2016 12:17

Pán ex si dali za povinnosť niečo “múdreho” pred voľbami napísať a farmárov tým uistiť, že je dobre že sú už len ex a že už tak stále aj budú…

Anonym
Anonym
3. marec 2016 13:19

Becik uz odstavil Chovana a trasie sa na ministersku stolicku…ale to sa velmi myli…

Adelhajda
Adelhajda
3. marec 2016 15:54

Súdruhovi pánovi ex-ministrovi asik nič nehovoria “Intenzifikácia, Koncentrácia, Špecializácia, Automatizácia a Optimalizácia”.

“Spiatočnícke myšlienky má tento. A ako sa volááá???”

„Hoj, mor ho! Detvo môjho rodu,
kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu.”

“Ooonééé… Na konééé!”
“Nemáme!”
“Tak utekajme!”
Legendárny & Skvelý Pacho (B..ík), Zbojník…

jm
jm
3. marec 2016 23:10

Vážený súdruh Becík . NÁS neoslovila ani podpora na DOJNICE. Nie sme otroci.Za ponúknutých 15 centov + nejaké neisté vernostné ukončilo dodávku mlieka. Slovensko pomaly a isto bude mať len trvanlivé mliko tzv.európskeho cestovateľa bez možnosti zkyslenia prírodzenou formou. Po meštiansky pokazené mléčko. Alebo ten krabicový GRC niekomu chutí? V… Celý komentár »

Marian Nagy
Marian Nagy
4. marec 2016 15:43

A toto je vyjadrenie bývalého ministra rezortu.. Tak sa potom nedivme kam speje chov dojníc na Slovensku, resp. celý sektor.!! Ing. Becík nebol schopný manažovať farmu dojníc. Preto sa v minulosti rozhodol, že mliekový typ dobytka vymení za kombinovaný. Jeho argument bol vtedy že chyba je v plemene. Na stránkach… Celý komentár »

Andrej
Andrej
7. marec 2016 22:32

Pán Becík pomenoval realitu: ziskovosť našej práce začína v nákladoch. Cením si aj prácu pána Železníka, za to čo dokázal v nehostinných horských podmiankach. Realita je taká, že dosť (aj slovenských) producentov mlieka sa dostane pod 35 centov za liter a aj v tejto dobe je spolu s dotáciami v… Celý komentár »