Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Becík: Na mieste ministra Simona by som odišiel z funkcie

Súčasná situácia v agrorezorte je katastrofálna, tvrdí tieňový minister pôdohospodárstva za Smer-SD Stanislav Becík. Podľa jeho slov politická strana Most-Híd, ktorá obsadila rezort pôdohospodárstva, svojim postojom k problémom rezortu u roľníkov vysoko prehrala.

„Keby mne ako ministrovi krátili rozpočet tak ako súčasnému, odišiel by som z funkcie. Nepočul som, že by sa ministerstvo pôdohospodárstva zastalo roľníkov, aby mohli čerpať cenovo zvýhodnenú naftu alebo aby priame platby zostali na úrovni minulého roka. Zato som počul o afére Tokaj, ktorá je nepodstatná, pretože to už nie je slovensko-maďarský problém, ale problém Maďarska a Európskej únie. Počul som o nejakej gentlmanskej dohode, tak tú môžem robiť, keď budem narábať so súkromným majetkom a nie s majetkom štátu,“ konštatoval Becík.

Exminister a súčasný tieňový minister tvrdí, že rezort pôdohospodárstva je tým rezortom, kde môže každá politická strana veľmi veľa získať, ale aj stratiť.

„Doplatilo na to dnes už mimoparlamentné HZDS, ktoré začalo tesne pred voľbami robiť nie dobrú politiku v agrosektore. Aj Híd by sa mal poučiť z komunálnych volieb, pretože vďaka agrárnej politike bola ich porážka zdvihnutým prstom – robte to inak, lebo dopadnete zle,“ uviedol Becík.

Je presvedčený, že ak ľudia zistia, že poľnohospodárstvo je prínosom z hľadiska kvality potravín, ich bezpečnosti, nižšej ceny, predaja z dvora, zvyšuje sa tým kredit politickej strany, ktorá rezort spravuje.

Najväčším problémom súčasného agrosektora je podľa slov Becíka rastúca pasívna obchodná bilancia. Tá bola ku koncu roka 2009 vyššia ako miliarda eur, čo vychádza na každého občana Slovenska 185 eur. Becík očakáva, že znížením priamych platieb do poľnohospodárstva o 40 miliónov eur spolu so zrušením červenej nafty sa to prejaví ďalším znižovaním už tak nízkych stavov dobytka, ošípaných či oviec.

„Zaviedli sme podporu, kto rozšíri či zaháji chovy hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, hydiny, dostane 1000 eur na dobytčiu jednotku. Kto rozšíri pestovanie ovocia, zeleniny, hrozna, dostane 1500 eur na hektár. Bol o to eminentný záujem, samozrejme sa to zrušilo. Zatvárame oči pred možnosťami, ktoré máme.“

Extenzívna forma hospodárenia založená na podpore plodín na ornej pôde bez vyváženej podpory živočíšnej výroby či špeciálnej rastlinnej výroby sa bude zvyšovať a tým bude ďalej narastať pasívna obchodná bilancia.

„Cena potravín ide hore a v tejto situácii by mal štát všetkými možnými prostriedkami podporiť poľnohospodársku prvovýrobu v produkčných i v menej produkčných oblastiach. Kde je prebytok potravín, tam ich cena klesá,“ uviedol exminister.

Je presvedčený, že vláda nedocenila predaj z dvora.

„Obchodným reťazcom sa predaj z dvora nepáči, samozrejme, odoberá im tržby. Ale s výnimkou Jednoty COOP ani jeden reťazec nemá zriaďovateľa na Slovensku, zisky odchádzajú do zahraničia. Pri predaji z dvora zostávajú peniaze doma,“ konštatoval Becík.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
bucmak
bucmak
4. február 2011 19:11

nuž čo těrazky ked má toloko hektárov ?kolko na nich mohlo robit rodín fariem?,to by bolo predajcov zo dvora vyrobcov potravín!!!!