Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z domova

AX 2011: Naše poľnohospodárstvo ťahá živočíšna výroba (fotopríloha)

AX 2011: Naše poľnohospodárstvo ťahá živočíšna výroba (fotopríloha)
insert_photo13 x poľnoinfo.sk

Záverom minulého týždňa skončil 38. ročník poľnohospodársko – potravinárskej výstavy Agrokomplex. Prvý raz za niekoľko rokov sa zdalo, že výstava nebola horšia, ako tá pred rokom. Voľná plocha medzi pavilónmi bola opticky obsadenejšia ako minulý rok, aj keď mnohí dlhoroční vystavovatelia strojov a technológií na veľtrhu chýbali.

Ako príjemné oživenie pôsobil stánok Objav mlieko v pavilóne A, kde deti takmer nepretržite súťažili, kreslili a zabávali sa. Pavilón M1 rozospievali a roztancovali folklórne súbory v expozícii Agentúry pre rozvoj vidieka a tým narušili kolorit po iné roky mĺkveho pavilónu príspevkových a rozpočtových organizácií rezortného ministerstva.

Najslabším článkom veľtrhu, ktorý oproti minulému roku znova významne upadol, bola prezentácia nášho potravinárstva. Ako paradox preto znie informácia, že potravinárstvo vytvorilo za minulý rok hrubý zisk takmer 130 miliónov eur.

Naši potravinári akoby si neuvedomovali, že bránami výstavy každoročne prejde približne 80 tisíc návštevníkov a komunikácia s nimi môže prebiehať aj cez takéto podujatie. Ako svetlý príklad sme si všimli v pavilóne A konzervárov z Nových Zámkov, ktorí napriek tomu, že nemali honosný stánok, dokázali jeho potenciál využiť a každého detského návštevníka potešiť héliovým balónom, poprípade možnosťou odfotiť sa s maskotom. Prezentácia týchto výrobcov určite nebola lacná, ale pri desiatkach zamestnancov, ktorých naši potravinári zamestnávajú, nemôže byť propagácia na Agrokomplexe významnou položkou v ich marketingovom rozpočte. Bodaj by takých, ako sú v Novofructe, bolo viac!

Najviac z výstavnej biedy vytrhla Agrokomplex expozícia živočíšnej výroby. U poľnohospodárov mnohokrát nechcená Popoluška a na výstave ťahúň prezentácie nášho poľnohospodárstva. Návštevníkov potešili kravy rekordérky, ale i pekne stavaní zástupcovia mužského plemena. Mladší mohli prísť do kontaktu so zvieratami, študenti si zase všimnúť rozdiely v jednotlivých plemenách a tí starší podiskutovať s chovateľmi.

Ako obrovské negatívum veľtrhu je možné vnímať zrušenie ocenení Zlatý Kosák. Cena, ktorú si vystavovatelia z medzinárodnej výstavy odnášali takmer 40 rokov sa predsa nemôže zrušiť len tak šmahom ruky. Snáď jedine, ak si nevážime tradície. A Agrokomplex je najmä o tradícii.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 13 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments