Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik: Žatva v USA postupuje rýchlejšie ako pred rokom

Základné plodiny pokračujú v začatom pohybe smerom nadol, sója od začiatku mesiaca poklesla o 8 percent, kukurica o 6,6 percenta, lepšie sa darí pšenici, ktorej cena vzrástla o 2,3 percenta.

Žatva v USA naďalej pokračuje rýchlym tempom, keď je už pozbieraných 26% úrody kukurice (minulý týždeň: 15% a pred rokom: 8%). Stav úrody sa opäť zlepšil, 24% úrody je v dobrom až výbornom stave (minulý týždeň: 22%). To už je tretí týždeň v rade, čo sa stav zlepšuje.

U sójesa tiež naplno rozbieha žatva a ide rýchlejšie ako minulý rok. Pod strechou je 10% úrody (minulý týždeň 4% a pred rokom: 4%). Stav úrody sa opäť zlepšil, 33% úrody je dobrej až excelentnej (minulý týždeň: 32%).

Pokračuje aj sejba pšenice, ktorá len pomaly dobieha tempo z minulých rokov, 11% plánovanej rozlohy je už osiatej (minulý týždeň: 4% a minulý rok: 11%). Avšak v posledných rokoch bolo zvykom o takomto čase mať osiatej už 14% pšenice.

Export bol pri sóji po čase vyšší ako v tomto období pred rokom, avšak trend to zatiaľ nemení. U kukurice a pšenice pokračuje škrtenie exportu, čo znižuje tlak na zásoby a ceny. Dosť možné je aj to, že vzhľadom na vysoké ceny ani dopyt nie je to čo býval. Sója klesá najrýchlejšie, pretože začiatkom leta aj rástla najrýchlejším tempom a od začiatku roka mala aj najsilnejšie prírastky. Podrobnosti o cenovom výhľade už čoskoro v našich výhľadových analýzach, ktoré nájdete tu: http://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/komodity/1

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments