Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa

Analytik: Pokles cien v poľnohospodárstve by mal viesť k zníženiu spotrebiteľských cien

Analytik: Pokles cien v poľnohospodárstve by mal viesť k zníženiu spotrebiteľských cien
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Medziročný pokles cien v poľnohospodárstve by mal byť impulzom pre postupný pokles cien pre spotrebiteľov, uviedol analytik českej Komerčnej banky Martin Gürtler. Podľa predsedu Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martina Pýchu ceny klesajú od začiatku roka, ale v cenách pre spotrebiteľov sa to neprejavuje.

V poľnohospodárstve sa v máji ceny výrobcov oproti vlaňajšku znížili o 10,2 percenta, oznámil v piatok (16. júna 2023) Český štatistický úrad. Ukazovateľ naznačuje budúci vývoj cien pre spotrebiteľov.

V rastlinnej výrobe ceny poľnohospodárskych výrobcov klesli podľa ČSÚ o 24,4 percenta. Priemerná cena potravinárskej pšenice v máji tohto roku klesla na 242 eur (5767 korún) za tonu. Na podobnej úrovni bola na konci roka 2021. Vlani stála tona pšenice v máji 350 eur (8325 korún).

Ceny potravín zatiaľ rastú

Hovorkyňa Agrárnej komory ČR Barbora Pánková uviedla, že na poklese cien rastlinnej výroby majú najväčší podiel obilniny a olejniny.

“V štatistikách sa tak začína výraznejšie prejavovať nekontrolovaný dovoz lacných komodít z Ukrajiny na európsky trh,” doplnila.

Komora už skôr upozorňovala na to, že českí poľnohospodári majú obavy, či budú mať kde uskladniť úrodu z nadchádzajúcej úrody.

Gürtler a Pýcha upozornili na to, že spotrebiteľské ceny potravín ale v máji medzimesačne rástli. Podľa ČSÚ bola pri potravinách inflácia 14,5 percenta, v apríli to bolo 17 percent. Gürtler uviedol, že na ceny vo výrobnom sektore pôsobia nižšie náklady aj slabší dopyt.

“Ceny základných komodít na svetových trhoch oproti vrcholom z minulého roka výrazne klesli. S uvoľnením dodávateľských reťazcov zlacnela aj medzinárodná doprava. K tomu prispel aj pokles cien pohonných látok, ktoré sú v tuzemsku medziročne nižšie o celú pätinu,” doplnil analytik.

Živočíšna výroba

Ceny v živočíšnej výrobe boli medziročne vyššie o 11,1 percenta. U ošípaných sú o viac ako 20 percent vyššie, ceny hydiny vzrástli o 14 percent a pri vajciach sú ceny vyššie o 38,5 percenta.

Podľa Pýchu živočíšna výroba kopíruje infláciu, ktorá bola za máj rovnako na úrovni 11,1 percenta.

“Ukazuje sa, že ceny poľnohospodárskych komodít nemajú vplyv na konečné ceny potravín a poľnohospodári sú tí poslední, ktorí môžu reagovať na vývoj inflácie,” dodal.

Podľa Agrárnej komory ČR sú na európskom trhu veľké zásoby mlieka, ktorých je potrebné sa zbaviť.

“Na cenovom vývoji vajec a hydinového mäsa sa prejavila zlepšujúca sa situácia s vtáčou chrípkou v Európe a do ich cenového vývoja sa vpísal tiež zvýšený dovoz vajec zo zahraničia, ktorý v máji dosahoval 33 miliónov kusov, čo je takmer dvojnásobok oproti aprílu. Takmer o milión kilogramov sa medzimesačne zvýšil tiež dovoz hydinového mäsa, a to na 9,3 milióna kilogramov,” dodala Pánková.

Podľa ekonóma BH Securities Štefana Křečka by pokles cien v rastlinnej výrobe mal viesť k zlacneniu krmív a vďaka tomu by sa mohli postupne stabilizovať ceny v živočíšnej výrobe.

Prepočet: 1 EUR = 23,817 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments