Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Analytik hovorí o možnosti poklesu cien

Kukurica, sója a pšenica majú za sebou veľmi úspešný júl a august, ktorý sa pre prvé dve menované skončil novými historickými vrcholmi a pre pšenicu 4-ročnými vrcholmi cien. Dôvodom je samozrejme slabšia úroda u najväčších exportérov, o čom sme už písali niekoľko analýz. Ak však hovoríme A, je potrebné povedať aj B.

A to značí, že počas poslednej dekády bolo už aj horšie. Ak si zmeriame stav svetových koncových zásob a porovnáme so spotrebou, zistíme na koľko dní má svet zásoby. Tento rok by mali zásoby sóje dosiahnuť úroveň 76.9 dní spotreby, u kukurice 54.3 dní a u pšenice 103.7 dní. Ani u jednej plodiny to nie sú historické dná, v posledných rokoch sme videli aj horší stav zásob. Práve naopak, výhľady na budúcu sezónu hovoria, že stav zásob by mal u sóje a kukurice vzrásť, u pšenice budeme vidieť 4. rok poklesu v rade.

Stále však budú zásoby výrazne vyššie, ako sme videli v rokoch 2003 – 2008. Práve preto už od začiatku septembra nevidíme rozširovanie ziskov a ceny obilnín prestali rásť. Po takomto prudkom raste vždy prišiel prudký pád, v posledných rokoch sa tak udialo vždy, ak v lete ceny dosiahli dlhoročné či dokonca historické vrcholy. Trhy pravdepodobne počkajú na dáta svetových odhadov produkcie a spotreby (WASDE), ktoré budú zverejnené budúcu stredu (12. septembra). Varovaním je fakt, že ceny už nerastú, hoci stav americkej úrody kukurice a sóje sa opäť o niečo zhoršil a od WASDE reportu sa už teraz očakáva mierne zníženie produkcie sóje a kukurice, výhľad produkcie pšenice by sa meniť nemal.

Po raste o 30 – 40% za posledné týždne by nás pokles o 10 – 20% v priebehu ďalších týždňov nemal prekvapiť, verdikt si vypocujeme uz buducu stredu. Naposledy mal trh ešte negatívnejšie očakávania, pričom realita bola o niečo lepšia.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Peet
Peet
12. september 2012 9:11

Samozrejme, keď väčšinu polí pokrývajú tieto plodiny, čo je veľká nezodpovednosť agrorezortu! Dovážame zvonku, namiesto vlastnej sebestačnosti. Kŕmna kukurica pre EU veľkochovy, väčšinou poľské, francúzske a talianske, rovnako repka, z veľkej časti na biopalivo, kde je koreňová zelenina, ako v minulosti, strukoviny a ostatné dôležité plodiny ? Agrorezort dá do… Celý komentár »

Peet
Peet
12. september 2012 9:24

Zabudol som na Obilniny, aký je súčasný pomer pšenica:raž:ovos:jačmeň:iné?