Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Aktuálny pohľad na zberové práce

Aktuálny pohľad na zberové práce
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Okrem toho, že poľnohospodári v tomto období realizujú sejbu ozimín, v plnom prúde je aj zber kukurice na zrno, slnečnice, cukrovej repy, ale i zemiakov. O tom, ako pokročili zberové práce, aké úrody dosahujeme, ale i o odbytových cenách, sme sa rozprávali so Štefanom Adamom z Odboru poľnohospodárstva a služieb Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Povedzme niekoľko viet o priebehu zberu poľnohospodárskych komodít v súčasnom období.
Zo sumárnych výsledkov ostatného dispečingu je zrejmé, že najviac postúpil zber zemiakov, kde nám zostáva zozbierať posledné plochy. Priemerná úroda tejto plodiny, ako jednej z mála v tomto roku, vzrástla oproti minulému roku približne o päť ton z hektára, na súčasných dvadsaťdva ton.

Pravdepodobne sa už rozbehol aj zber kukurice na zrno a cukrovej repy.
To áno, cukrová repa je pozberaná už z približne jednej tretiny výmery. Čo sa týka úrod, tie sú približne na úrovni 50 ton z hektára. Podotýkam však, že ide o predbežné údaje. Predpokladám, že konečná úroda bude vyššia. Pri kukurici sa nám javí úroda približne o 30 percent nižšia, ako minulý rok. V súčasnosti dosahuje 6,6 ton z hektára. Aj z tohto dôvodu sú súčasné ceny kukurice neakceptovateľné.

To znamená?
Cena kukurice osciluje na úrovni 80 eur za tonu. Pre porovnanie, cena v Poľsku je na úrovni približne 104 – 115 eur za tonu. V Maďarsku je tiež o niečo vyššia ako u nás, pohybuje sa v rozmedzí 83 – 87 eur za tonu. Aj cena slnečnice má v porovnaní s minulým rokom degresívny trend, je nižšia približne o 20 percent. Na Slovensku je cenová úroveň tejto olejniny na úrovni 173 eur až 200 eur za tonu. V Maďarsku začína pri 200 eurách.

Ceny slnečnice už poznáme, povedzme ešte pár slov, ako prebieha zber tejto olejniny.
Poľnohospodári pozberali už približne 83 percent plôch. Pokles úrod ale očakávame na úrovni približne 10 percent oproti minulému roku.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments