Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

AKTUÁLNE: Dnes ceny pšenice vzrástli o desiatky eur

Premiér Ruskej federácie – Vladimír Putin, podporil na zasadaní prezídia vlády v Moskve návrh zaviesť dočasný zákaz exportu obilia a iných druhov poľnohospodárskej produkcie. Rusko ako druhý najväčší exportér pšenice tvorí zhruba 14 % podielu na vývoze tejto komodity. Vyváža približne 20 mil. ton a to hlavne do krajín ako Turecko, Egypt a Saudská Arábia.

Dočasný zákaz by mal podľa premiéra nedopustiť rast cien potravín a zachovať stavy živočíšnej výroby. V súvislosti so suchom sa v rade ruských oblastí očakáva menšia úroda obilia ako bolo naplánované a to o približne 20 percent. Situáciu ešte zhoršili následné požiare v západnom Rusku, ktoré zasiahli aj veľké plochy poľnohospodárskej pôdy a vyvolali obavy, že za obeť im padne ďalšia časť úrod.

Zákaz vývoz poľnohospodárskych komodít bude platiť od 15. augusta až do decembra. Podľa Ruskej obilnej únie však takýto krok poškodí trhy, pretože vyvolá problémy v prípade už podpísaných kontraktov. Najväčšie škody spôsobilo dlhotrvajúce sucho. Obavy z nedostatočných dodávok dnes (štvrtok, 5. augusta) zvýšili cenu kontraktov tak na burze CBOT, ako aj na burze v Paríži. Tu vzrástla cena behom jedného dňa, dnes do 16.50, o viac ako 20 eur.

Ukrajina ako tretí najväčší exportér zatiaľ takéto opatrenia nezaviedla. Prognózy produkcie upravili i tu smerom na dol, ale na obmedzenie vývozu zatiaľ nevidia dôvod.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments