Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Aktualizované 17:00: Do mlieka pritečie 33 miliónov eur

Aktualizované 17:00: Do mlieka pritečie 33 miliónov eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podpora slovenských prvovýrobcov mlieka dosiahne tento rok výšku 33 miliónov eur. Mliečny sektor bude podporený nepriamou formou, prostriedkami na tzv. zber údajov.

Uviedol to dnes na tlačovej konferencii na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR premiér Robert Fico (Smer-SD) za účasti šéfky MPRV Gabriely Matečnej (nominantka SNS) a generálneho riaditeľa pôdohospodárskej sekcie MPRV Štefana Rybu.

„Z rezortu Ministerstva financií SR je to suma 30 miliónov eur a z rozpočtu MPRV sú to 3 milióny eur, teda dohromady 33 miliónov eur,“ spresnil predseda vlády SR.

Uvedené prostriedky by podľa neho však Brusel mohol považovať za nedovolenú štátnu pomoc.

„Chceme tieto peniaze dať slovenským poľnohospodárom bez určenia nejakého špeciálneho účelu, dokonca im chceme zaplatiť za cenné údaje, ktoré nám budú posielať. Potom je už na poľnohospodároch, akým spôsobom peniaze použijú,“ poznamenal premiér. 

Podľa Matečnej sa pomoc prvovýrobe mlieka poskytne „na zber údajov cez štátny podnik Plemenárske služby SR“. Budeme zbierať údaje nielen o živočíšnej výrobe, kde budeme hovoriť o produkčných, reprodukčných a ekonomických ukazovateľoch, ale určite o celej ekonomike podniku. Údaje pomôžu MPRV, Národnému poľnohospodárskemu a potravinárskemu centru k tomu, aby sme pre budúce roky vedeli nastaviť systémové opatrenia tak, aby sme takéto ad hoc situácie každý rok nezažívali,“ zdôraznila Matečná.

Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka je ponúknuté riešenie „pozitívnym signálom pre našich farmárov“.

„Je potrebné povedať, že 33 miliónov eur určite sektoru pomôže. Prostriedky by mali však chovatelia dojníc dostať čo najrýchlejšie,“ podčiarkol Semančík v reakcii na ponuku podpory pre prvovýrobcov mlieka.

„Ak budem parafrázovať, podpora je akousi náplasťou, aby sa situácia v mliečnom sektore trochu zlepšila, ale nie úplne. Ďalej bude však treba hľadať systémové opatrenia, aby sme prostriedky v budúcnosti farmárom stabilne a za presne stanovených podmienok vedeli zagarantovať z finančného balíka, ktorý má MPRV k dispozícii,“ reagoval na ponuku vlády predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexander Pastorek.

Z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS) vyplýva, že pokles priemernej nákupnej ceny surového kravského mlieka na Slovensku v máji pokračoval. Cena medzimesačne oslabila o 4,2 % na 23,67 eura/100 kg. V porovnaní s májom 2015 priemerná nákupná cena mlieka klesla o 15,1 %. Od začiatku roka 2016 sa priemerná cena mlieka znížila o 14 %, kým za prvých päť mesiacov roku 2015 klesla o 9,4 %.

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM) už koncom marca 2016 informoval, že za dva roky poklesla priemerná nákupná cena mlieka o takmer 10 eurocentov na kilogram, čo predstavuje pokles o 38 %. Celkové tržby prvovýrobcov mlieka poklesli minulý rok oproti roku 2014 o viac ako 43 miliónov eur. SZPM odhadoval, že za minulý rok dosiahla strata v sektore prvovýroby mlieka úroveň takmer 60 miliónov eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Majky
Majky
4. júl 2016 17:33

Chcem sa spýtať autora článku čo znamená, že sektor bude podporený nepriamou formou, prostriedkami na tzv. zber údajov.
Aj do budúcna by som prosil aby neboli témy len tak stroho opísané ale aj troška podrobnejšie popísané, že očo ide. Ďakujem

Juraj Huba - prevádzkovatel polnoinfo
Juraj Huba - prevádzkovatel polnoinfo
4. júl 2016 17:58

Ahoj Majky. Ide o správu agentúry, ktorá ju vydala na základe tlačovej konferencie premiéra a ministerky, ktorá sa uskutočnila dnes o 14.00 v budove rezortu. Pozvánka na tlačovku bola novinárom zaslaná dnes presne o 9.00. Keďže poľnoinfo.sk sídli v Nitre a pravdepodobne Ti je jasné, že asi sa nedá odhodiť… Celý komentár »

Majky
Majky
5. júl 2016 21:58

Ďakujem pekne Juraj za velmi výstižné vysvetlenie. A podporu dostanú všetci chovatelia alebo ako?

Anonym
Anonym
6. júl 2016 6:40

Možno je potrebné upresniť že z uvedených 33 miliónov zaplatia poľnohospodári DPH vo výške 6,6 milióna. Priama podpora tak bude vo výške 26,4 milióna euro.

RS
RS
6. júl 2016 7:11

27,5 mil.€ bez DPH